Sindicaliştii nealiniaţi PD-L, şicanaţi de conducerea CFR Călători Timişoara

Sindicaliştii care nu fac parte din organizaţiile apropiate PD-L sunt şicanaţi de conducere CFR călători Timişoara, ultimul incident pretrecându-se astăzi. Săptămâna trecută, 62 de angajaţi ai CFR Călători Timişoara  au aderat la Uniunea Sindicatelor Mişcare Comercială (USMC) din Arad, acuzând faptul că reprezentanţii lor nu le apară interesele. În data de 2 mai cei de la Uniunea Sindicatelor MC Arad au depus o cerere la secretariatul Regionalei de Transport Feroviar de Călători Banat-Oltenia, pentru a avea o primă întâlnire a coducerii cu noii membri , în incinta sălii de şedinţe din staţia Timişoara Nord. Astăzi, la ora 10, liderii şi membrii USMC Arad s-au prezentat în Gară de Nord pentru a participa la şedinţă. Nu mică le-a fost uimirea când li s-a cerut să se mute în Depoul CFR. Asta pentru că Alianţa Sindicatelor Mişcare Comercială Timişoara a depus în data de 4 mai o cerere pentru a ţine o şedinţă, tot luni de la ora 10,  în incinta aceleiaşi săli.

Florin Matei, preşedintele Uniunii Sidicatelor MC Arad, spune că refuzul lui Alexandru Silvăşan director al Regionalei de Transport Feroviar de Călători Banat-Oltenia, de a le acorda sala este o mişcare de obstrucţionare a bunei desfăşurări a activităţii sindicatului, şi că măsura vine în contextul în care agajaţii sunt acum persecutaţi pentru a reveni la vechea structră sindicală, mai apropiată de PD-L. „De când au plecat au numai problele. Li s-a schimbat programul de muncă şi sunt efectiv persecutaţi pentru că au trecut la noi”, susţine Florin Matei

De cealaltă parte, Alexandru Silvăşan a explicat situaţia prin faptul că: ” adresa nu a ajuns în posesia mea decât astăzi, asta pentru că şeful staţiei Timişoara, Manuel Udrescu mi-a prezentat documentul. Nu le-am acordat celor din Arad aprobarea pentru că era necesară plata unei taxe pentru a beneficia de acel spaţiul de la Gara de Nord”. Silvăşan nu găseşte nimic ciudat în faptul că o cerere făcută în 4 mai a fost aprobată în detrimentul celei făcute în 2 mai şi spune că cei de la USMC Arad interpretează greşit gestul său. Directorul al Regionalei de Transport Feroviar de Calatori Banat-Oltenia a concluzionat: „cine plăteşte primul, ăla are sala”. 


Dacă ți-a plăcut acest articol, urmărește PRESSALERT.RO pe FACEBOOK!

721 răspunsuri la
Sindicaliştii nealiniaţi PD-L, şicanaţi de conducerea CFR Călători Timişoara

  1. Googu 10/03/2014 at 5:03 PM

    Haideti fratilor sa o punem de-o greva,dar fara sindicate ca astia nu ne ajut cu nimic si sa ne facen noi dreptate cu PARU pe ei

    Reply
  2. dan 12/03/2014 at 11:28 AM

    ar fi ma multe probleme de facut publice dar cum? domnii reporteri de la presa ar putea sa ne dea o mana de ajutor.de exemplu sa ceara sa se faca publice toate salariile nenorocitilor astia.sa transmis de SUS sa nu divulgam secretele de serviciu in presa,ce secrete domnilor?salariile voastre fabuloase?faptul ca amenintati toti salariatii? faptul ca au inceput oamenii sa moara din cauza stresului pe care il creati? -CFR ul este o institutie de stat prin urmare nu este secret nici un salariu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! -toti FLUTURASII DE SALARII SA FIE PUSI LA VEDERE SI NU ASCUNSI DE MINCINOSI COMUNISTI CA:BLAGAILA,PARVU,VARTOP,DEMEA,ARDELEAN ETC ,SI NU UITATI TOTI SEFII DE STATII CARE SUNT IN CARDASIE :IN SPECIAL:UDRILA ,ONUJEGGGG LARISA ,CALINA GUGULANA,,,,S.A.

    Reply
  3. CEFERIST 12/03/2014 at 11:33 AM

    da aveti dreptate sunt adevarati comunisti.mai rai.Eu personal am colegi care au spus ca la alegeri au mers cu transport organizat de blagaila sa voteze in mai multe sate din judet dar nu vreau sa spun numele cai paste puscaria.Dar nemernicul de blagaila ar trebui cercetat de DNA.MAI ALES AR TREBUI INVESTIGATE INVESTITIILE PE CARE LEA FACUT IN ULTIMUL TIMP!!!!!!!!!!!!

    Reply
  4. justitiarul 12/03/2014 at 11:53 AM

    NU CU PARUL D-LOR!Hadeti sa fim calculati si sa rezolvam problemele sa nu mai poata scapa niciodata.Nu cu parul ca iasa de la spital si fac la fel !haideti sai filmam sai inregistram ,sa facem plangeri la dna, la ministere,la toate emisiunile de presa sa se puna pe capul lor sai cerceteze! -DAR URGENT CACI ALFEL IAR SE ANUNTA REDUCERI IN IUNIE SI EI DE AIA FAC ABUZURILE ASTEA CA SA GASEASCA “VINOVATI” PE CARE SAI DEA AFARA SI TOT EI MAFIOTII SA RAMANA!!!!! -nu ati vazut cum au facut pana acum au desfiintat posturile de tesa dar cei care au fost pe posturile alea NU AU PLECAT ci au plecat muncitori si astia au ramas pe functiile lor.Ei presteza munca de birou dar sunt incadrati ca muncitori.IA VERIFICATI CUM SUNT INCADRATE PERSOANELE CARE MUNCESC LA C.F.G. V.V. S.A. LOCURI !STITI MA INTREB LA RESTRUCTURARE CARE VOR PLECA CEI DIN BIROU SAU CEI DIN MUNCA EFECTIVA??????????? CE ZICETI???????? NOI SUNTEM DE VINA CA TACEM!!!!!!!!!!!!

    Reply
  5. justitiarul 12/03/2014 at 11:58 AM

    PE NICI O REGOINAL NU SE INTAMPLA ASA CEVA CA LA NOI DE CAND A VENIT BLAGAILA SI PARVU INAPOI LA PUTERE.AM VRUT DICTATURA ACUM AVEM!!!!

    Reply
  6. bubu 12/03/2014 at 5:29 PM

    Voi credeti ca domnu Florinel chiar sta in banii din salariu ? Ăsta sifoneaza toti banii incasati de nași si de inspectori, vreo 50000 € pe luna, x 12 luni = 600000€ pe an. Asta cârja, mai fratilor!! Cât despre fraierii care i sapa prin gradina, treaba lor.. Daca cred ca o sa tina cont,chiar ca s. proști

    Reply
    • Paraipan 29/03/2014 at 8:57 PM

      Poate dormi ca nu are remuscari. Si a facut iar norma de ore suplimentar-festive , si-a dublat salarul si il doare in cur de restul lumii. Mai baga la buzunare cu firma de curatenie ca sa isi termine vila in constructie (a treia sau a patra?) si nu mai conteaza nimic. Putem muri toti,ca il doare fix in cur
      O sa incercam totusi sa-i facem lipeala si cu baietii de la DNA , poate ii intereseaza cum a facut personajul asta averea in timp ce a devalizat compania

  7. woody 13/03/2014 at 9:01 AM

    Domnilor sefi,ati inceput sa mergeti pe o gheata extrem de subtire,asa ca trebuie sa aveti mare grija pe unde calcati,pentru ca nu o sa aveti vreun ajutor de la cineva in caz de inec,iar pentru “prostime” tin sa spun ca acest ziar electronic are o sectiune de ponturi,iar daca ar mai trimite si altii mailuri ar incepe sa se miste ceva,dar stati si latrati,ca,cu latratul ramaneti.Totusi am incredere ca buba se va sparge.Domnul manager privat Dorobantu a iinceput sa dea impreuna cu acolitii lui cu subsemnatul pe la Parchet si DNA,iar caractita se va intinde si in teritoriu,cred ca e doar o chestiune de timp.

    Reply
  8. Timisoara Nord 14/03/2014 at 7:49 PM

    Da,e doar o chestiune de timp,asta din surse mai mult ca sigure.Apropo,de ce Pressalert nu verifica firma care face salubrizarea vagoanelor,in gara mare si modul in care a acaparat absolut tot ce tine de curatenie(vai si amar)in trenuri si vidanjarea lor,inclusiv cele pe care circula Sageata Albastra.Se stie clar cine detine firma respectiva,nu-i asa?

    Reply
  9. bubu 15/03/2014 at 9:30 PM

    Cum naiba sa functioneze lucrurile bine cand suntem condusi de niste hoți,de niste flamanzi? Pentru ei conteaza OSF urile, nimic altceva. gunoaie.., scursori ale societatii. , astia ne conduc si ne cerceteaza!

    Reply
  10. Luci 17/03/2014 at 10:31 AM

    Ce este greu de inteles?
    ISAL TIM. = Blagaila SRL

    ACOLO SUNT BANII DUMNEAVOASTRA !!

    Reply
  11. obraznicu 18/03/2014 at 10:53 PM

    Comentati si acuzati intr-una anumite persoane din STFC-UL Timisoara, parca ati fi de la antena 3, dar uitati cine sunteti voi, cei care stati ascunsi dupa niste pseudonime meschine tragand cu gloante oarbe, dar in schimb calea ferata este decimata de clasa politica de peste 20 de ani iar in curand n-o sa mai aveti ce comenta, pentru ca niciunul dintre voi nu ve-ti avea curajul si responsabilitate pentru a salva ce a mai ramas din calea ferata, iar acesti inculti de politicieni o vor vinde toata unor privati corupti pe care-i stim cu totii. Aici ar trebui sa va concentrati si sa comentati aceste subiecte care vizeaza direct pastrarea CFR.Calatori si a identitatii de feroviar, dar pentru asta trebuie sa va luptati la suprafata si sa faceti publice marsaviile acestor privati corupti care au distrus toate sectiile pe care le-au luat si ulterior le-au abandonat fara nici-o responsabilitate sau raspundere in fata legilor. Asta este subiectul care v-a trebui sa-l dezbateti altfel ve-ti fi istorie pentru CFR.

    Reply
  12. BIBI 19/03/2014 at 2:35 PM

    MAI SA NU MAI SCRIETI AICI. CA LA DOMNUL DIRECTOR BLAGAILA NU/I PLACE SI E SUPARAT. NU II PLACE SA VADA TOTI CE MAGARII FACE

    Reply
  13. noi 21/03/2014 at 3:05 PM

    Hop,si noi!!!

    Reply
  14. Pricurici 25/03/2014 at 11:17 PM

    Ce director, există director pe STFC Timisoara cumva? Ca nu se vede! Nu avem director. Sefu de divizie taie si spànzura dupa bunul plac. Blagaila e marioneta. N. are habar cum arata un bilet.. Dar ar fi trebuit sa invete in sutele de ore festive in care a facut control pe trenuri. Regionala e condusa de Adi Minune si cu Vali VIJELIE.
    Vai si amar de capul nostru

    Reply
  15. Asu 26/03/2014 at 8:57 PM

    Eu Vali si Virtop, suntem ce-i mai tari in top, va salutam din Camerun sa ne pupati toti in cur, si la anul care vine v-o tragem si mai bine, si-o sa tinem tot asa, pana cand va ve-ti satura, sa mai scrieti tot asa, pana cand nu ne ve-ti lauda, pace nu ve-ti avea.

    Reply
  16. noi 28/03/2014 at 9:52 PM

    Inca un neajutorat a plecat dintre noi,ajutat de cei din conducerea stfc timisoara,care au bagat stres in oameni,incat nici un ajutor mic nu ne mai poate salva.RUSINE!vreau sa vad cati din ei vor onora presenta la funeralii.

    Reply
  17. PDL_istul 29/03/2014 at 8:39 AM

    ….ne este dor de vremurile lui Berlusconii!!!Mulţi păcălici PSD*isti au fost bucuroşi că s-a schimbat Bossul, dar spre surpriza lor boul, scuze Bossul e mai dement ca Musolini!!!..oare poate dormi acum după al doilea deces sau stai chiar al treilea deces din cauza stresului provocat de echipa maneliştilor????..atenţie!!!! sunt în teren, sunt 48 de ore de coşmar pentru personalul de tren şi 48 de festve pentru nesimţirea maneliştilor!!!…nu suflă nimeni o vorbă de moartea şefului de tren, căzut la datorie pe moşia lui Blăgăilă!…nu am văzut nici o ştire în ziarele din oraşul de pe Bega, în care să arate acest lucru!!…dar despre morţi, numai de Bine!!!Dumnezeu să-i odihnească în pace!!! Dar ce au de spus anumalele din Cimitirul Elefanţilor, al de Aprostu M, Iepurilă Rîlăilă,Gaboru FanY şi alţi ,,specialişti îmbolnăviţi de banii salariaţilor,,… despre decesul acestui Membru de sindicat??? ..nimic!!! Nu suflă nimic acum , că dacă suflă li se taie drepturile lor la negocierea contractului şi ce fac ei fără maşini ,telefoane, benzină, bani şi alte avantaje obţinute pe banii proştilor!!!Hoţii sunt mână în mână!!!..încă suntem în Postul Mare, tovarăşilor!!! dar poate vă ajung blestemele familiilor celor plecaţi dintre noi!!…atenţie Manelişti, ne rugăm toţi pentru ,,binele vostru,,..cele bune pentru ai noştrii!!!

    Reply
  18. rusine 03/04/2014 at 7:11 PM

    Dumnezeu sa-l odihneasca pe colegul nostru Metcan, un om care a iubit calea ferata, un om care sa daruit din tot sufletul si a crezut in ceea ce a facut fiind loial meseriei pe care a exercitat-o. Din pacate asa cum se spunea in comentariul anterior nimeni din conducerea STFC.TIMISOARA nu a prezentat interes pentru un om simplu de la ciuperca sinei, nici macar nu au avut disponibilitate pentru a pune la dispozitie un mijloc de transport din dotarea Stfc-ului pentru cei de la Comanda Arad si nu numai, sa le fie rusine si sa nu uite ca pe spatele la asemenea oameni au functiile alea babane si privilegiile pe care nu le merita nici unul din conducerea Stfc. Timisoara pentru ca arata cat de GOI SUNT PE DINAUNTRU, si cu asta cred ca sa spus totul despre acesti oameni fara scrupule. Asa sa le ajute Dumnezeu.Din cate stiu eu Sindicatul din care a facut parte ia inmanat familiei suma de 1000 lei si a fost alaturi de familie, asa ca trebuie spus adevarul si nu dezinformari mincinoase, nu cred ca-si au locul intr-un moment greu in viata unei familii.

    Reply
  19. Pricurici 03/04/2014 at 10:14 PM

    Lasa ca nu stau baietii in cativa litri de benzina. Cei care au vrut sa-l conduca pe ultimul drum pe colegul nostru au mers la inmormantare cum au putut. Cinste lor!!!
    Pe de alta parte, masinile de serviciu si bonurile de benzina trebuie cheltuite cu cap, nu-i asa? Trebuie ca sefii nostri SA SE PLIMBE si ei si nevestele lor in INTERES PERSONAL CU MASINILE DE SERVICIU.
    Cat despre ajutorul material, e un gest frumos insa nimic nu inlocuieste pierderea unui OM.

    Reply