Sindicaliştii nealiniaţi PD-L, şicanaţi de conducerea CFR Călători Timişoara

Sindicaliştii care nu fac parte din organizaţiile apropiate PD-L sunt şicanaţi de conducere CFR călători Timişoara, ultimul incident pretrecându-se astăzi. Săptămâna trecută, 62 de angajaţi ai CFR Călători Timişoara  au aderat la Uniunea Sindicatelor Mişcare Comercială (USMC) din Arad, acuzând faptul că reprezentanţii lor nu le apară interesele. În data de 2 mai cei de la Uniunea Sindicatelor MC Arad au depus o cerere la secretariatul Regionalei de Transport Feroviar de Călători Banat-Oltenia, pentru a avea o primă întâlnire a coducerii cu noii membri , în incinta sălii de şedinţe din staţia Timişoara Nord. Astăzi, la ora 10, liderii şi membrii USMC Arad s-au prezentat în Gară de Nord pentru a participa la şedinţă. Nu mică le-a fost uimirea când li s-a cerut să se mute în Depoul CFR. Asta pentru că Alianţa Sindicatelor Mişcare Comercială Timişoara a depus în data de 4 mai o cerere pentru a ţine o şedinţă, tot luni de la ora 10,  în incinta aceleiaşi săli.

Florin Matei, preşedintele Uniunii Sidicatelor MC Arad, spune că refuzul lui Alexandru Silvăşan director al Regionalei de Transport Feroviar de Călători Banat-Oltenia, de a le acorda sala este o mişcare de obstrucţionare a bunei desfăşurări a activităţii sindicatului, şi că măsura vine în contextul în care agajaţii sunt acum persecutaţi pentru a reveni la vechea structră sindicală, mai apropiată de PD-L. „De când au plecat au numai problele. Li s-a schimbat programul de muncă şi sunt efectiv persecutaţi pentru că au trecut la noi”, susţine Florin Matei

De cealaltă parte, Alexandru Silvăşan a explicat situaţia prin faptul că: ” adresa nu a ajuns în posesia mea decât astăzi, asta pentru că şeful staţiei Timişoara, Manuel Udrescu mi-a prezentat documentul. Nu le-am acordat celor din Arad aprobarea pentru că era necesară plata unei taxe pentru a beneficia de acel spaţiul de la Gara de Nord”. Silvăşan nu găseşte nimic ciudat în faptul că o cerere făcută în 4 mai a fost aprobată în detrimentul celei făcute în 2 mai şi spune că cei de la USMC Arad interpretează greşit gestul său. Directorul al Regionalei de Transport Feroviar de Calatori Banat-Oltenia a concluzionat: „cine plăteşte primul, ăla are sala”. 


Dacă ți-a plăcut acest articol, urmărește PRESSALERT.RO pe FACEBOOK!

778 răspunsuri la
Sindicaliştii nealiniaţi PD-L, şicanaţi de conducerea CFR Călători Timişoara

  1. tavy infra 20/08/2014 at 1:07 AM

    Pai asa cum va spuneam, uite ca a venit momentul datorita unor oameni cu curaj de la statia Lugoj care au facut cunoscut autoritatilor in scris despre abuzurile facute de sefa de gara Larisa care si-a permis in repetate randuri sa calce in picioare niste oameni onesti si de bun simt care nu au mai rezistat represaliilor facute de aceasta in repetate randuri, pur si simplu ia umilit si terfelit pana la momentul cand aceasta sefa n-a mai fost ” sponzorizata” de o buna perioada , dealtfel stim ca i se spunea ” doamna cu x-urile”, atunci cand ramanea cineva cu restante era chemat in cancelarie si era mustruluit ca are restante la x-uri si sar putea sa aibe deranjamente pe traseu. Sa vedem ce face BOSSUL ca si el are niste lucrari pe la Comanda Lugoj facute de angajatii de acolo si umflate bine pe firma, dealtfel asa a procedat la toate statiile din regionala, a facut o gramada de lucrari cu cei pe care-i vana si sanctiona muncitori necalificati facuti intentionat pentru ai folosi la lucrarile firmei BOSSULUI.Sa speram ca va iesi la iveala pana la urma toate tunurile date de BOSS pentru a fi razbunati toti acei oameni care au suferit de pe urma acestui MONSTRU NESATUL si fara frica de Dumnezeu, aviz si pentru PIRVU,VIRTOP,DEMEA,BERCI, care a-ti lasat familii pe drumuri si a-ti contrbuit la bunastarea BOSSULUI, ve-ti plati si voi intr-un final.

    Reply
  2. gicu 22/08/2014 at 9:06 AM

    Si asa se strange latul,pentru ca odata si odata trebuie sa se sparga buboiul asta.Nasii sunt cei mai mari hoti,nu-i asa domnilor?Bravo lor,restul sunteti niste lasi,aviz Aradului,Caransebesului si Timisoarei!

    Reply
  3. babicu 25/08/2014 at 12:02 AM

    Mă gunoaielor , câte festive aţi făcut iarăsi , bată-vă dumnezeu să vă bată?

    Reply
  4. pentru tavy de la infra 27/08/2014 at 9:27 AM

    măi cacat cu ochi!!!!!! TU DE UNDE ŞTII?,,,ştii din poveştile de pe lângă comanda Lugoj!!!..dar dacă nu era ,,mama,, nu mai existau ca şi comandă!!!!,,ea şi’a luat peste cap pentru toţi !!!! Nu cred că merită aşa tratament din partea unor neica NIMENI!!!…când pleacă la pensie DOAMNA LARISA Mama noastră, sunte ţi ISTORIE, măi Comanda Lugoj!!..pe Facebuc sunte ţi o Mizerie!!!!!

    Reply
  5. lugojcomanda 28/08/2014 at 12:30 PM

    Nu mai scrieti in numele nostru, vedetiva de treaba voastra valabil pentru toata lumea inclusiv pentru cei care castiga 1500 euro!!!!!!

    Reply
  6. comanda lugoj 29/08/2014 at 8:09 AM

    cfr calatori angajeaza birjari(vizitii)pentru conducerea trenurilor cu mai putin de trei cai putere.Se ofera salariu de 1501 euro/luna.

    Reply
  7. pentru ,,comandalogoj,, 29/08/2014 at 6:16 PM

    +da ce nu-ţi convine ,,doamna Comandă dîn Logoj,,???? ş’apoi cine eşti tu handicapat’o??? să’ţi permiţi să scrii în numele unor oameni care îşi fac datoria??? De unde ştii tu că se angajează birjari??? Faci parte din categoria ,,Birjar,, sau te’au trimis în tribună?Cuconiţă,Atenţie la pixurile cu pastă ,,mişto,,!!!!

    Reply
  8. se retrag ,,în depou'zit,, 30/08/2014 at 4:05 PM

    Ultima găselniţă a Contelui pripăşit la CHEvereş,este retragerea în depou’zite a ,, tutulor,, caloriferelor electrice de pe toată postata!!! Aşa face tovarăşul di’erector economie la ,,scursală,,..dar nu’şi aduce aminte de prăpădul făcut la comenzile de personal, la care a ,,investit,,în tablouri,covoare,firme luminoase,capitonări inutile a uşilor, praguri cu mochetă,înlocuirea paturilor bune cu altele deja rupte,modificări de tot felul numai de el imaginate şi alte gogoriţe SF din materia cenuşie puţină, pe care o are!!! Halal conducător!!! AAAAAAAA,toate făcute pentru reducerea KW’ aţilor şi îmbunătăţirea condiţiilor de muncă a angajaţilor, pe care’i respectă!!!!!??????…sau poate nu s’ajung banii pentru OSF uri??? Poate DNA’ul să se sesiseze??? sau BA!!!??? Prea multe s’au adunat sub masca,, eficientizării scururii de regională,, Ruşine PSD, pentru susţinerea unui astfel de ,,fripturist,,!!!!!!

    Reply
  9. tavy infra 04/09/2014 at 9:16 PM

    Mai jegosule si nesimtit ordinar ce esti si pupincuristul lui Larisa, ai auzit de cuvantul RESPECT pentru niste oameni care muncesc cu adevarat si se sacrifica pentru niste gunoaie ca si voi, care nu faceti altceva decat sa va indestulati de pe urma lor si sa va mentineti scaunele calzi pe care le aveti pe spatele unor oameni de buna credinta asa cum sunt cei de la comanda Lugoj, care nu au facut altceva decat sa-si faca treaba si sa nu fie in atentia nimanui, urmandu-si buna desfasurare a activitatii din fisa postului, iar voi gunoaielor ce sunteti le-ati calcat in picioare onoarea umana pe care o are orice om cu bun simt si latura umana, si mai aveti si tupeu de ordinari sa-i criticati si sa le spuneti ca sunt o mizerie, sa-ti fie rusine mai PUPINCURIST ORDINAR si pupator de ESAPAMENT al lui Larisa si sa nu crezi ca nu stiu cine esti, dealtfel o scursura mizerabila de la statia Lugoj.

    Reply
  10. tot pentru ,otravy,, de la...infra!! 05/09/2014 at 6:57 PM

    …adevărul supără,NU???…gunoi ordinar ce eşti tu!!…tu vorbeşti de cinste??…dar cine eşti tu să’ţi dai cu părerea????..ridică tu piatra dacă te consideri curat!!!!…ce zici Frate? Ce sacrificii ,, cîrjite de la chiori,, au făcut cinstiţii pe care’i aperi tu măi jeguleee!!! Iar când aveau probleme fugeau la ,,mama,, să-i scape!!!..tu habar nai, ai auzit şi tu ceva şi papi rahat!

    Reply
  11. tavy infra 06/09/2014 at 1:07 AM

    Care adevar mai slugarnicule, ala cum ” mama” le baga mana pe beregata si le lua si ultima firimitura din gura, la asta faci tu referire, ca-i scapa sa nu sa inece, ce vrajeala si diversiune de doi bani, dute la pensie ca te-ai facut de ras…

    Reply
  12. un coleg din grivitza 13/09/2014 at 9:04 PM

    Am vazut o postare pe aici in care se mentiona ca noi ce din grivitza am fi castigat drepturi banesti in sume fabuloase . Vreau sa va spun ca va amagiti singuri dragilor. Sumele despre care vorbiti sunt inca in faza de proces. Ca cineva a venit cu ideea sa bagam ceva bani in buzunarul avocatilor si a expertilor contabili aste e drept dar pina cand banii de care vorbiti vor intra in buzunarele noastre va mai trece multa apa pe Dambovita. Ce va spun se poate verifica Procesul despre care vorbiti este pe rol la Curtea de apel Bucuresti avand prim termen in data de 14.11.2014. Eu zic ca ar fi bine sa nu va aruncati cu capul inainte si sa umpleti buzunarele avocatilor fara a avea certitudinea ca s-a castigat definitiv aceste drepturi.

    Reply
    • CS 15/09/2014 at 6:17 AM

      Colegu’ puxxxlii,e un personaj care nu vrea să dăm în judecată,zona Caransebeș.

  13. un coleg din grivitza 15/09/2014 at 3:44 PM

    Fiecare este liber sa faca ce vrea cu banii lui, din partea mea dati in judecata cat mai multi si cat de des vreti,

    Reply
  14. CS(cap sec sau cetatean strain de calea ferata,asa mai merge) 15/09/2014 at 10:38 PM

    CS,de ce vorbesti fara sa te informezi?Dosarul respectiv,il gasesti si pe net daca stii sa folosesti un calculator si in al doilea rand,are dreptate colegul din Bucuresti.Decizia in acest proces,nu este definitiva si irevocabila,deci poate fi atacata in instanta.In al treilea rand,e vorba de cumul de functii(valabil doar in cazul personalului de tren)cei de la manevra care au crezut ca cu acest proces mai fac rost de niste bani,sorry e vrajeala.Acum sa vezi comentarii,de la ”experti”in drept,hai va astept.

    Reply
  15. ceasornicaru 17/09/2014 at 2:51 PM

    băăăăăăăăăăăăă,pirvuleeee,îţi place?ţi-a ieşit şi asta!Ai dat şi jimbolia!Când vine rândul la ilia-lugoj?Ce ordinari puteţi fi!!!!Ne cercetaţi pe noi pentru barem…da pă voi cine vă cercetează pentru dezastrul pe care laţi lăsat în urmă?ha??????chiar dacă nu vă cercetează nimeni,tot o să daţi seamă în faţa noastră,şi nu pe lege…pe legea noastră,a celor ce se spetesc pentru ca voi,derbedei de judeţol ilfov sau îmrejurimi so duceţi bine…so pupaţi în cap voi şi soţioarele voastre

    Reply
  16. judecătorul 17/09/2014 at 9:22 PM

    Pîrvu,atât știe ca se fură pe tren,fiu de regățean.El e cinstit!!!!!!!!Vine vremea când o să dea socoteală așa că votați ciuma roșie,în continuare.

    Reply
  17. onujec larisa 19/09/2014 at 5:11 PM

    d_le director stati linistit ca treaba merge bine nu cum se aud zvonurile.Totul va decurge cum am planificat_d.voastra sa trimiteti cum ati promis cum ati ma procedat autobuzele sa fie pregatite in ziua alegerilor sa ne “culeaga de la locurile stabilite pentru excursia comunistilor iar noi promitem solemn partidului ca vom vota de vreo 30 de ori pt.ponta ca dvoastra sa mai furati inca 10 ani de acum incolo si eu pe langa d_voastra.sa traiti dragi tovarasi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Reply
  18. onujec larisa 19/09/2014 at 5:18 PM

    apropo ati vazut cum am scaldato cu reclamatiile?era totul adevarat ce scria in reclamatie dar spre norocul nostru ati rezolvat cu bucurestliul sa intrebe doar cativa angajati care au fost prea prosti sa spuna adevarul si tot noi cei mincinosi am iesit basma curata.deci nu va faceti griji putem face mai departe “afaceri murdare”nu ne poate face nimeni nimic.Eu sunt cineva ,nu o parlita de ……..si comunistul de tata chiar ma invatat lucruri “tari” succes partidului

    Reply
  19. what? 19/09/2014 at 5:22 PM

    ????????????

    Reply
  20. ceva mult mai recent 26/09/2014 at 12:23 PM

    Pentru cei care credeau ca Blagaila nu mai are de-a face cu firma de salubrizare si multe altele,uitati-va aici:
    http://www.renasterea.ro/stiri-timisoara/actualitate/afaceri-de-milioane-de-euro-din-salubrizarea-vagoanelor-cfr.html

    Reply
    • Salariatii 26/09/2014 at 7:27 PM

      Stie toata lumea!La puscarie cu el!

  21. judecătorul 28/09/2014 at 10:13 AM

    Se apropie ziua scadenței.Nici Pîrvu nu e străin de aceste lucruri.Nerușinații!

    Reply
  22. Lazea Dorel 28/09/2014 at 6:01 PM

    Bine ca murim pe capete, din cauza stresului si a conditiilor de munca. Si in timpul asta, ticalosul asta a sifonat peste 1 milion de euro. Excelent !!!

    Reply
  23. Postasu' 29/09/2014 at 9:18 PM

    maaaaaa.., da e conditie obligatoriu sa fi director la Timisoara sa ai firma de maturat si spalat pe jos in ultima vreme

    Reply