Cargo, Blazzaj, The Egocentrics şi alte cinci nume pe afişul evenimentului Made...

Cargo, Blazzaj, The Egocentrics şi alte cinci nume pe afişul evenimentului Made in TM. Vezi când va avea loc

1
DISTRIBUIȚI

madeintm

Creatorii primei compilaţii sonore care cuprinde exclusiv muzicieni timişoreni, AnonimTM, vor organiza pentru al doilea an consecutiv un eveniment amplu dedicat muzicii realizate în oraşul de pe Bega, sub umbrela Made in TM. Evenimentul va avea loc în data de 6 septembrie, şi va include concerte cu Flare, Emil Kindlein Band, The Different Class, Vasile Mardare, One Lion, The Egocentrics, Blazzaj şi Cargo. De această dată, mişcarea Made in TM a fost inclusă în manifestările prilejuite de festivalul Bega Bulevard, organizat de Primăria Timişoara. „Suntem onoraţi de invitaţia de a prezenta Made in TM în ziua de sâmbătă la Bega Bulevard. Anul acesta aducem alte opt trupe timişorene, decât cele 18 care au concertat anul trecut. Faptul că un festival de tradiţie ca şi Bega Bulevard poate funcţiona pe aceeaşi scenă cu mişcarea Made in TM nu poate decât să ne bucure şi să dovedească că se poate construi ceva bun, asta în prisma viitoarelor colaborări pentru promovarea muzicii made in Timişoara pe care deja le plănuim“, ne-a declarat Dudu, din partea organizatorilor acestui proiect.

Alături de Made in TM-ul de anul trecut – care a inclus concerte cu 18 trupe locale – platforma a continuat iniţiativa de consolidare a comunităţii muzicale locale, printr-o serie de acţiuni adresate trupelor de elevi, evenimentul final al acestei iniţiative fiind un concert cu cinci trupe de liceeni din oraşul nostru, desfăşurat sub numele de Crud.


Prima etapă a acestei iniţiative lăudabile a cuprins întâlniri cu membrii trupelor consacrate, la sălile de repetiţie sau la studio, printre gazde numărându-se Ora H,  Era Ticăloşilor, Burning Table,  Mere şi  Blazzaj.  Elevii au asistat la repetiţii, au cântat împreună şi au putut afla în direct de la membrii trupelor consacrate, amănunte legate de experienţa muzicală. „În urma selecţiei realizate pentru anul acesta, am ales cinci artişti care vor urca pe scena evenimentului: Flare, Emil Kindlein Band, The Different Class, Vasile Mardare şi One Lion. Blazzaj şi Egocentrics i-am gândit ca headlineri, iar recitalul formaţiei Cargo inclus în program este un cadou oferit de Primăria Timişoara pentru melomanii oraşului nostru“, a mai adăugat Dudu. Alături de evenimentele Made in TM, iniţiatorii acestui proiect au realizat şi cea de-a şasea compilaţie anuală dedicată exclusiv muzicienilor timişoreni, care  fost lansată la sfârşitul lunii mai şi care cuprinde nu mai puţin de 31 de artişti timişoreni.

Piesele incluse pe această compilaţie sunt JazzyBIT- Touch the Sky, Explorator Trio- Ice DC, Javra- Nobody Dies, Burning Table- Follower, Flare- Draft Effect , Freejay meets Ella- Soldiers in Red, Newgotti- Scientific Veiwpoint, Drummer- Mighty 303, Ovijay- Împodobitul, Shanyio- Kelar, Emil Kindlein- Cântecul Nebunului, One Lion- Tot ce vreau să fiu, The Case- Everything, The Travellers- Morning Awakening, The Different Class- Drop of Rock,  Ze Murnau- This Gentleman is Sick,  Exit Oz- Colţ de Rai, Thy Veils- Immemorable,  Vasile Mardare- Am să te Iubesc, Marion Kräutner- Green Goes With Blue,  Dara- Aur, ApocalipS- Gate to Infinity,  Még 5 Perc – Ne engedd el,  Grave for Sale- Arabian Deserts,  Doctorul Sinteza,  B.A.U.- Jam Six , Beepo & Dr.Dan- Retrofresh,  Mental Chemistry- You Newer Know, Mighty Boogie feat. Mc Tina- Get Down, Makunouchi Bento- Mornin’ Prairie Sun şi Sebastian Spanache Trio- End of a Lifetime.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.