Victorie de consolare pentru BC Timba Timișoara în ultimul meci de la...

Victorie de consolare pentru BC Timba Timișoara în ultimul meci de la turneul de promovare. ”Urșii” au depășit ”suta” cu Poli Iași

0
13173547_1104714212905157_8055489061409582646_o
BC Timba Timișoara mai stă un sezon în Liga I de baschet masculin

Rămasă în afara calculelor pentru accederea în elită după ziua de ieri, BC Timba Timișoara a jucat doar pentru onoare cu CS Politehnica Iași. După un start ezitant galben-negrii s-au impus clar cu 101-83 (47-48) și au ocupat astfel treapta a treia podiumului la turneul de promovare în Liga Națională.

BC Timba nu a început excelent nici jocul de palmares cu Politehnica Iași.

Moldovenii au condus cu 27-21 după primul sfert. ”Urșii” și-au adjudecat sfertul 2 (cu 26-21), însă la pauză tot Iașiul a avut avantaj: 48-47. Imediat după pauză Csender i-a readus pe bănățeni în avantaj după ce aceștia mai conduseseră doar în startul jocului. Până la urmă balanța a înclinat în favoarea elevilor lui Bogdan Murărescu. Aceștia au ajuns la +17 înainte de sfertul final, în urma reușitei lui Medgyesi (80-63). După două partide grele în care a marcat destul de puține puncte, BC Timba avea să depășească ”suta” până la final, deși în teren au fost trimiși și mezinii echipei. Scorul final a restabilit și diferența maximă atinsă între cele două grupări ce rămân în eșalonul secund, s-a încheiat 101-83 pentru ”urși”.

Dominic Csender a fost în zi de ”șut” azi și a pus nu mai puțin de 32 de puncte pe tabelă pentru Timba. El a fost urmat între marcatori din tabăra ”urșilor” de: Kovacevic (23 pt.), Medgyesi (17), M. Lazăr (10), Deconescu (7), Filip (6), Colceriu (4) și R. Pop (2). De partea cealaltă, cel mai bun marcator al Politehnicii Iași a fost Cosntantin Amarghioalei, cu 24 de puncte.

Timba, singura formație dintre cele prezente la turneul final care nu e susținută de autoritățile locale, își va continua proiectul în eșalonul secund. Au promovat în Liga Națională Olimpic Baia Mare și gazda competiției din acest weekend, CSM Ploiești, prahovenii tranșând calculele promovării după succesul de ieri cu Iași, scor 99-89.