SCM Politehnica, DEPĂȘITĂ clar după pauză pe terenul liderului Dinamo. Adversar accesibil...

SCM Politehnica, DEPĂȘITĂ clar după pauză pe terenul liderului Dinamo. Adversar accesibil pentru timișoreni în următoarea rundă

0
Filip Marjanovic, SCM Poli

SCM Politehnica a suferit astăzi al doilea eșec din anul 2017. Echipa pregătită de Pero Milosevic a cedat, scor 19-27 (12-13), pe terenul campioanei Dinamo București, în etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor. Timișorenii rămân doar pe locul 8 în urma acestui rezultat și sunt favoriți în meciul din următoarea etapă.

Rămași doar cu obiectiv în campionat, alb-violeții au început cu stângul jocurile oficiale din noul an, suferind azi al doilea eșec consecutiv din două meciuri disputate.

Meciul dintre Dinamo și SCM Poli a început sub semnul echilibrului. Ambele formații au comis însă și multe erori. Gazdele au început să încline balanța după reușita de 6-6 a lui Pejovic. Deși ”câinii” au avut +3, la pauză doar un gol separa cele două echipe.

Timișorenii nu au mai reușit însă să țină aproape de deținătoarea titlului după minutul 35. Dinamo avea să-și mărească treptat ecartul, fără o replică pe măsură din partea lui Poli. Rămasă minute bune cu doar 18 goluri înscrise pe tabelă. Un merit la succesul gazdelor l-a avut și portarul Grigoraș, cu aproape 20 de intervenții salvatoare.

SCM Politehnica primește în runda următoare, sâmbătă, 11 februarie (ora 16), replica Focșaniului (locul 11) acasă, în ”Olimpia”.

SCM Politehnica (marcatori): Marjanovic (4 goluri), Fenici, V. Milosevic, Furak (câte 3 fiecare), Pejovic (2), Simovic, Lasica, Vaidasigan și Lazarov.