Dezamăgirea fanilor alb-violeţi – „nu ne meritaţi”

0

O victorie dulce, de orgoliu, a FC Timişoara împotriva veşnicului inamic Dinamo, dar amăruie prin pierderea titlului de campioană, galeria poli dinamo 1 patât de aşteptat de fanii alb-violeţi. „Campionii”, au strigat la mişto cei vreo 80 de suporteri dinamovişti, răsucind cuţitul în rană. Timişorenii au intrat decişi pe teren şi au deschis scorul prin Luchin. Tribunele alb-violete au explodat de bucurie. Dar fanii nu augaleria poli dinamo 2 puitat de pierderea campionatului.

„Aţi demonstrat încă o dată că nu ne meritaţi, Aţi pierdut puncte ca nişte leşinaţi, Indolenţă maximă la Galaţi, Sunt 4 trofee! Câte mai rataţi?”, a fost mesajul arborat de galerie. Parcă pentru a confirma spusele fanilor, la câteva minute, apărarea Timişoarei aţipeşte sub soarele arzător şi din careul mic Ţucudean aduce egalare cu o lovitură de cap. Muntenegreanul Nikolic a readus zâmbetul pe feţele timişorenilor, cu un şut sănătos. După pauză, în galeria alb violetă s-au aprins torţele. Minute-n şir, ultraşii nu s-au văzut de fumul portocaliu. Pe teren, gazdele au încins poarta dinamoviştilor cu încă două goluri – încă o dată Nikolic şi apoi din pasa sa Ignjatijevic. Stadionul Dan Păltinişanu s-a transformat într-un imens cor atunci când fanii timişoreni au început să savureze înfrângerea câinilor. 4-1 la final. O victorie, care-n alţi ani ar fi dus la băi de fericire în fântână La Peşti în centru, a fost prea mică pentru a compensa pierderea campionatului. De pe locul doi, FC Timişoara va intra în preliminariile Champions League.