La deschiderea de an școlar cu porumbei, primarul Robu le-a vorbit celor...

La deschiderea de an școlar cu porumbei, primarul Robu le-a vorbit celor din clasa pregătitoare despre Poli și locuri de muncă

8
DISTRIBUIȚI

Elevii de la Colegiul Naţional Bănăţean din Timişoara au intrat în pâine încă din prima zi de şcoală.  Deschiderea anului şcolar a fost făcută de „cele mai mari personalităţi ale judeţului, primarul
Nicolae Robu şi preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Titu Bojin”, după cum le-a explicat micuţilor unul din preoţii veniţi să oficieze slujba. Şefii USL Timiş au predat şi primele lecţii.  Primul a vorbit
Titu Bojin, care le-a explicat tinerilor despre conducerea  liceului şi despre viitorul şcolii, sub mâna social-democratului Sorin Ionescu – „domnul director Ionescu care reprezintă generaţia tânără, alături de colegii dânsului care sunt cu o experienţă mare în ceea ce înseamnă învăţământul, veţi avea rezultate foarte bune şi veţi fi în primele licee, în primele şcoli, în primele colegii ale învăţământului românesc”.  Rapid, a urmat la microfon primarul Nicolae Robu, care deşi s-a plâns că este emoţionat, a ţinut un discurs numai bun să închidă gura răutăcioşilor care în campanie electorală i-au reproşat că a vorbit mai mult de pe panouri. „Vreau să vă spun că în ceea ce ne
priveşte pe noi, actuala echipă de conducere din Primăria Timişoara vom face tot ce ne stă în putinţă pentru a tranforma radical oraşul nostru.


Mă preocupă  dezvoltarea economică, astfel încât părinţii
voştri, dragi copii, să aibă unde să lucreze şi să câştige cât mai bine. Voi înşivă când veţi ajunge să ieşiţi din şcoală să puteţi găsi locuri de muncă bune. Vrem, pe de altă parte, să facem oraşul mai plăcut, mai civilizat. Dorim să vă oferim cât mai multe momente în care după muncă, pentru că munca trebuie să ne ocupe o bună parte din viaţă şi trebuie să o facem cu pasiune, cu drag, să ne putem cu toţii distra. Am întâlnit în această perioadă momente muzicale pe toate gusturile.  Şi muzică populară autentică cum a fost şi ieri de Ruga Bănăţeană şi muzică simfonică, de operetă şi, desigur, ştiu că mulţi din cei de faţă aţi putut să vă încântaţi de asta şi concertul Inna din Piaţa Unirii. Vă oferim şi posibilitatea de a vă ancora în fenomenul sportiv, atât ca şi practicanţi, cât şi ca şi susţinători au echipelor de performanţă în rugby, în baschet şi, evident, în fotbal. În acest weekend, echipa noastră de suflet, Poli, a reuşit un rezultat foarte bun la Mioveni  şi suntem în grafic pentru a ne atinge obiectivul de a promova. Sper că ţineţi cu Poli.  Tineţi?”, le-a spus Robu elevilor, de clasă pregătitoare, care abia se vedeau în primul rând, de după buchetele de flori. Invitată specială la eveniment a fost şi Ramona Olteanu, consilier local din partea USL, despre care Sorin Ionescu a explicat că „lucrările de reparaţii care s-au făcut nu ar fi putut avea loc fără intervenţia domniei sale”.  Ceremonia s-a încheiat cu un dans al unor majorete de circa 10 ani şi cu eliberarea
în văzduh a unor porumbei,  „colaborare cu  Asociaţia Columbofililor, care nu a costat nimic”, după cum a precizat Ionescu.

8 COMENTARII

 1. „rugby, în baschet şi, evident, în fotbal” –> cum ramane cu celelalte sporturi? De ce „evident” fotbal? De ce nu arte martiale, judo, volei, scrima, cricket, tenis de masa, inot, gimnastica, atletism, ciclism si cate si mai cate sporturi frumoase se pot practica in Tm de la o varsta frageda?

  „echipa noastră de suflet, Poli” –> nu, nu e echipa mea de suflet.

  Un speech precum reclamele la jucarii: le vad copiii dar de fapt sunt menite pentru parinti, ei vor cumpara jucariile, nu?

  Poate se renoveaza Colegiul Banatean, ca e vai de acel frumos complex de cladiri istorice…

 2. azi am fost la deschidere si pentru prima data cineva macar ne promite ca se mai renoveaza cate ceva…e o scoala de prestigiu dar mai mult in paragina decat in renovare…sper sa se implice cat mai multi pentru sustinerea acestei scoli…

 3. Este de apreciat faptul ca astazi au fost prezenti atat primarul Timisoarei , cat si presedintele CJT la deschiderea noului an scolar la Colegiu National Banatean, o scoala de renume, cu o mare semnificatie care din pacate a fost uitata de conducerea anterioara, sa speram ca atat cei prezenti primar, presedinte, consilieri…cat si parintii copiilor care invata acolo sa se uneasca si sa ridice acest loc la standarde cat mai inalte..Felicitari celor care deja au inceput sa se implice, iar pt cei care comenteaza ar trebui sa contribuie si ei cu ceva, nu doar cu vorbe aruncate..

 4. Buna idee sa dati fragmente din cuvantarile acestor personalitati – nu trebuie sa-i ridiculizezi, se fac singuri de ras cand deschid gura… Chiar nu si-au dat seama in fata cui vorbeau? Chiar nu si-au dat seama ce spun?….
  Noroc ca p[runcii din ziua de azi nu pot fi traumatizati atat de usor …

 5. Scoala de prestigiu? :)) A fost pana sa vina o anume directoare. Am fost acolo si toata lumea avea notele umflate si cei ai caror parinti aveau bani si functii, chair daca copilu’ era prost de nu mai avea loc prostia, aveau note mari si promovau la toate disciplinele. Unii profesori erau obligati sa dea note de trecere si alteori mari prostiilor si nesimtitilor. Jumate din cei de la liceu nu ar lua 5 nici la liceele „slabe” din Timisoara! daca ar fi evaluati corect. S-a facut totul doar pentru a avea renume, nu si pentru a oferi un sistem educational de calitate. Sa vedem ce va face noua conducere! Sa auzim de bine!

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.