Baschetbalistele de la Danzio pierd la Alba-Iulia cu 82-61

1
danzio=teleorman04

BCM Danzio nu a reușit să se impună în Orașul Marii Unirii, deși în tur a câștigat ușor cu CSU Alba-Iulia.

Timișorencele au făcut o primă repriză bună, dar în partea a doua, bănățencele nu au mai reușit să țină pasul cu gazdele. Pe sferturi, scorul partidei a fost: 15-16, 19-14, 24-18 și 24-13. Până la pauză, BCM Danzio a ținut pasul cu echipa din Ardeal, clasată pe locul 5 în Liga națională. În repriza a doua, echipa gazdă și-a revenit și a administrat o nouă înfrângere echipei pregătite de Dan Ionescu, care are acum un bilanț de zece partide câștigate și tot atâtea pierdute. De la Alba-Iulia, cele mai bune marcatoare au fost Amanda Thompson, 23 de puncte, Ecaterina Ambrazon, 21 puncte și Rebecca Tobin, 17 puncte. Pentru Danzio, cele mai bune marcatoare au fost Sonja Maric și Tiffany Brown, fiecare cu 11 puncte, urmate de Adina Stoiedin, 10 puncte și Antoinette Thompson, 9 puncte.