Ripensia se impune în Cupa României la penaltiuri

0

RIPENSIA02

Ripensia Timișoara și Auto Timișoara au jucat azi după-amiază în faza a IV-a județeană a Cupei României, etapă a competiției dedicată echipelor din campionatul județean.

Meciul s-a terminat 3-2 după loviturile de la 11, după 0-0 în timpul regulamentar și prelungiri. Gazda meciului au fost cei de la Ripensia, liga a VI-a, dar partida s-a jucat pe terenul sintetic de la stadionul ”Dan Păltinișanu”. Echipa galben-roșiilor a jucat pe baza unei invitații în Cupă, contra formației de liga a IV-a Auto. Jucătorii din Freidorf s-au apărat bine în prima repriză, iar ripensiștii nu au putut înscrie. Repriza a doua adus ocazii pentru ambele formații, inclusiv o bară pentru Auto în minutul 90. În prelungiri, scorul a rămas alb, deși Pușcașu a avut ocazia de a marca în minutul 109, dar a trimis peste bară.