Trei clasări pe podium pentru atleții timișoreni la Cupa de Cristal

0

adelina.pastor.cupadecristal2013

Cupa De Cristal, etapa finală din Campionatul Național de Atletism în sală s-a desfășurat în acest sfârșit de săptămână, în Complexul Național ”Lia Manoliu”. Cosmin Dumitrache a câștigat proba de 60 de metri garduri, Adelina Pastor a terminat a doua la 400 de metri plat, iar la ștafeta feminină s-a clasat pe locul 3. Dintre elevii pregătiți de antrenorul emerit Ioan Damaschin, Cosmin Dumitrache a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Sportivul legitimat la CSM Timișoara a alergat distanța în 8,07 secunde, urmat la o sutime distanță de Aurel Baciu, de la Brăila, air pe locul trei s-a clasat Răzvan Tomozei din Iași, cu 8,17.

În proba feminină de 400 de metri plat, Adelina Pastor a obținut locul 2, cu un timp de 54,60 de secunde. Proba a fost câștigată de Angela Moroșanu, de la Dinamo București, care a alergat distanța în 54, 16 secunde, iar Mirela Lavric de la Onești a completat podiumul cu 54,68. Proba de ștafetă feminină 4X2 a adus un bronz delegației din Banat, după ce timișorencele s-au clasat în urma formației de la Steaua și Universitatea Cluj, cu un timp de 3,33,16 minute. La ștafetă au alergat Ioana Gheorghe, Mirabela Trailescu, Livia Cristurean și Adelina Pastor.

O clasare bună a obținut și Ioana Gheorghe la proba de 60 de metri plat. Timișoreanca a scos un timp de 7,76 de secunde într-o probă câștigată de Andreea Ogrăzeanu cu un timp de 7,37. Din păcate, Sorin Vătămanu a fost descalificat în finala de 400 de metri masculin. La această probă au mai concurat timișorenii Iosif Grunwald de la LPS Banatul, locul 14 cu 51,22 de secunde și Alberto Gheorghescu de la CSM Timișoara, locul 16 cu 51,79 de secunde. 400 de metri fete, pe lângă Adelina Pastor au mai concurat trei sportive de la CSM Timișoara. Mirabela Trailescu a terminat pe locul 13, cu 59,61 de secunde, Livia Cristurean s-a clasat pe 18, cu 60,41 de secunde, iar Delia Iirimia, pe locul 20, cu un timp de 60,69. LPS Banatul a avut un participant și la 800 de metri. Marian Solomon s-a clasat pe locul 5, cu 2,01,12 minute.