Baschetbaliştii de la Timba au suferit o înfrângere onorabilă la Ploieşti

0

timba-cluj08_resize

”Urșii” de la Timba au pierdut în această seară cu 107-85 în deplasare la CSU Ploiești. Baschetbaliştii timişoreni nu s-au predat ușor pe terenul echipei cu șapte titluri de campioni, dar nu au reușit să producă surpriza contra „carului mare”.

Timba a deplasat un lot de zece oameni, iar baza au fost, ca întotdeauna, cei șase jucători străini din lot.

După primul sfert, scorul era 26-24 pentru gazde. La jumătatea sfertului al doilea, Ploieștiul s-a distanțat cu 47-36, dar până la pauză, oaspeții au revenit în joc. La fel s-a întâmplat și în sfertul al treilea, doar că ploieștenii au mărit turațiile și au început să își mărească avantajul. Timba nu a mai reușit să revină în joc și rămâne cu opt victorii în acest sezon. Denham Brown a fost din nou cel mai bun marcator, cu 24 de puncte, iar Jordan Glynn a bifat un nou double-double, cu 15 puncte și 15 recuperări. Au mai contribuit semnificativ cu punctele înscris Chief Kickingstallionsims și Rickey Huckaby, fiecare cu 14 puncte. De la Ploiești, Timermanis a avut 22 de puncte, urmat de Mohammed, cu 18 puncte. Timba va încheia sezonul regulat marți, cu meci pe teren propriu contra celor de la Gaz Metan Mediaș.