BCM Danzio pierde la o diferenţă de 45 de puncte la Arad

0

danzio=teleorman03

BCM Danzio a pierdut, astăzi, cu 87-42 partida din deplasare de pe terenul celor de la ICIM Arad.

”Panterele roz” porneau cu a doua șansă în fața câștigătoarei Ligii Europei Centrale, însă din nou diferența a fost foarte mare pentru echipa de la nord de Mureș. Arădencele au reușit să se impună în fiecare sfert și să câștige detașat. Deja din primul sfert gazdele s-au dus la o diferență semnificativă, 30-9. În următoarele intervale, scorurile parțiale au fost 20-15, 23-17, respectiv 10-5, adică foarte puține puncte marcate în ultimele zece minute. Gazdele au fost net superioare și la recuperări, 49 față de 22 ale fetelor de la Danzio, dar și la pase decisive, 24 față de opt ale timișorencelor. Adina Stoiedin a fost cea mai bună marcatoare a bănățencelor, cu 13 puncte, urmată de Sonja Maric, cu 10 puncte și Tiffany Brown, cu 9 puncte. De la ICIM, cele mai bune marcatoare au fost Chrissy Givens cu 22 de puncte și Monika Brosovsky, cu 20.