BCM Danzio și-a asigurat participarea în play-off. Cine a primit flori la...

BCM Danzio și-a asigurat participarea în play-off. Cine a primit flori la pauză

0

danzio03

„Panterele roz” de la BCM Danzio s-au impus cu 84-61 sâmbătă după-amiaza contra celor de la CSM Bucureşti Sportul Studenţesc. Victoria le asigura timișorencelor locul 8 la finele sezonului regulat, iar echipa mai este în cărți și pentru locul 7.

Primul sfert a fost strâns şi s-a terminat 16-16.

În sfertul al doilea, „panterele” au început să îşi arate colţii şi au reuşit să marcheze 10 puncte fără ca adversarele să aibă vreo replică, iar după prima repriză, gazdele conduceau cu 47-31. La pauză, antrenoarea secundă de la Danzio, Vera Gavrilă, a primit un buchet imens de flori cu ocazia zilei de naştere, dăruit de elevele sale de la CSŞ Bega, campioane naţionale la trei categorii de vârstă. Discuţiile de vestiare nu au schimbat prea mult desfăşurarea meciului. În sfertul trei, ambele echipe au marcat puţin, iar în ultimele zece minute, bănăţencele şi-au apărat victoria. „Viorile întâi” au fost, ca aproape în tot campionatul, Tiffany Brown, cu 31 de puncte şi Biljana Pesovic, cu 20 de puncte.De la echipa din Bucureşti, cel mai mult au înscris Erak, 18 puncte şi Bajic, 14 puncte.