Cronica unei înfrângeri anunțate pentru BCM Danzio

1

danzio=teleorman04

Baschetbalistele timișorene de la Danzio au pierdut la diferență mare, 93-55, pe terenul campioanei de la CSM Târgoviște.

Nici de data aceasta, elevele lui Dan Ionescu nu au reușit să pună vreo problemă liderului campionatului.

Încă din primul sfert, gazdele aveau avansul de 25-11. Soarta partidei nu s-a mai schimbat, cu toate că sfertul al treilea a fost mai echilibrat. Celelalte sferturi s-au terminat 21-14, 20-17 și 27-13. Cea mai bună marcatoare pentru ”pantere” a fost Sonja Maric, cu 22 de puncte, urmată tot de un pivot, Adina Stoiedin, cu 12 puncte. Tiffany Brown a marcat doar 9 puncte, în timp ce Biljana Peesovic nu a înscris deloc, ca surpriză negativă. De la Târgoviște cea mai bună marcatoare a fost Claudia Pop, cu 28 de puncte, Ashley Walker, 17 puncte și Gabi Mărginean, 12 puncte. Pentru BCM Danzio urmează un alt meci pe care are șanse mici să-l câștige, pe teren propriu, cu CSM Satu Mare, miercuri.