CSU Poli se întoarce victorioasă de la Buzău

0

handbal csupoli02

CSU Poli a câștigat cu 30-26 meciul contra lui Dinamo și a revenit pe locul 7.

Portarul Răzvan Vâlceanu a avut o prestație foarte bună, dar din păcate, nici de data aceasta timișorenii nu au fost feriți de accidentări.

Poli a reușit să întoarcă meciul după ce a fost condusă la pauză cu 14-13. În minutul 13, portarul Cristian Antonaru a ieșit accidentat și în locul său a intrat timișoreanul Răzvan Vâlceanu, la scorul de 7-5 pentru dinamoviști. Goalkeeperul a reușit o evoluție bună, peste așteptări. În repriza a doua, alb-violeții au reușit să marcheze șase goluri consecutive de la 21-21 la 21-27 pe tabelă și acest avans i-a ajutat să nu mai scape meciul din mână. Marcatorii meciului au fost  Grasu, 8 goluri, Fenici și Lela, fiecare 5 goluri, frații Marius și Sabin Ignat, fiecare 3 reușite, Timofte, tot 3 goluri, Torbica 2 goluri și Mrakic, 1 gol. Pe lângă portarul Antonaru, și Milan Torbica s-a accidentat din nou, suspect de fractură la un deget. Jucătorii au fost duși la spital în Buzău, dar se vor întoarce acasă împreună cu echipa. Pentru Poli urmează meciul de pe teren propriu cu ”lanterna roșie” Universitatea Cluj,  peste două săptămâni.