Diana Bulimar aduce acasă o medalie de argint şi una de bronz...

Diana Bulimar aduce acasă o medalie de argint şi una de bronz obţinute la Campionatele Europene de Gimnastică

0

bulimar_diana.barna

Timișoreanca Diana Bulimar a obținut astăzi două medalii la Europenele de Gimnastică de la Moscova, argint la bârnă și bronz la sol. Gimnasta și-a luat astfel revanșa pentru locul patru la individual compus. Tot astăzi, Larisa Iordache a luat aurul la bârnă și argint la sol, iar reșițeanul Flavius Koczi a luat medalia de argint la sărituri.

”Puntea suspinelor” a fost din nou aparatul forte al gimnastelor românce.

Diana Bulimar a obținut 14.833 la bârnă, iar Larisa Iordache, marea câștigătoare, 15.266. La bârnă, bronzul l-a luat rusoaica Anastasia Grishina. Cele două gimnaste au continuat evoluțiile bune și la sol. Diana Bulimar a intrat a patra în concurs și a obținut 14.533, a treia notă din finală. Larisa Iordache a luat argintul cu 14.733, în timp ce regina solului a fost rusoaica Ksenia Afanasieva, cu 15.166. De remarcat că în finala la sol a evoluat și o gimnastă de origine română, Roxana Popa-Nedelcu, care a concurat pentru Spania, dar a avut un costum roșu-galben și albastru. Bulimar și Iordache au îmbrățișat-o pe colega lor care nu a prins podiumul. Reșițeanul Flavius Koczi a luat, în ultima zi de concurs, singura medalie pentru delegația de gimnastică masculină. După locul patru la sol, Koczi a luat argintul la sărituri, cu o medie de 14.887, fiind depășit de rusul Denis Ablyazin.