Timișoreanca Diana Bulimar, locul patru la individual compus la Campionatele Europene de...

Timișoreanca Diana Bulimar, locul patru la individual compus la Campionatele Europene de Gimnastică

0

bulimar_diana

Diana Bulimar s-a clasat astăzi în finala la individual compus de la Campionatele Europene de la Moscova pe locul patru, după ce a fost a doua în concursul de calificări.

La fel ca și Larisa Iordache, medaliata cu argint, Bulimar a fost taxată pentru evoluția la paralele, aparatul care pune probleme româncelor de ani buni.

La Moscova a triumfat rusoaica Aliya Mustafina, urmată de Larisa Iordache și Anastasia Grishina, tot rusoaică. Diana Bulimar și Larisa Iordache au început concursul la bârnă, au continuat cu solul, săriturile și în final, paralelele. La bârnă, timișoreanca a obținut 14.400, la sol 14.233, la sărituri 14.766, iar la paralele, unde româncele au note mai mici de plecare față de gimnastele din alte țări, mai ales Rusia, Diana să obțină doar 13.666. Pentru gimnasta din Banat urmează acum concursul pe aparate. Bulimar este calificată în finalele la bârnă și sol de duminică, unde se va bate cu Larisa Iordache, care mai are și o finală la sărituri, sâmbătă.