Victoria care i-a trimis pe “urșii” de la Timba în vacanță

0

timba medias01_resize

Baschetbaliștii de la Timba au câștigat astăzi cu 75-65 meciul decisiv din prima manșă a play-off-ului cu CSȘ Giurgiu, ceea ce înseamnă că au scăpat de retrogradare și vor juca și sezonul viitor în Liga națională.

Timba a reușit să  întoarcă soarta calificării după ce a fost condusă cu 2-0 după primele meciuri de la Giurgiu.

Prima repriză a fost mai echilibrată, cu primul sfert câștigat 19-18 de Timba, ia scorul de la pauză 33-29 a fost în favoarea gazdelor. Giurgiuvenii au reușit să îl oprească pe Jermont Horton din a marca multe puncte, dar nu a fost suficient pentru a-i ”tranchiliza” pe ”urși”. Elevii lui Bogdan Murărescu au câștigat la scor sfertul trei și patru, 21-13, respectiv 25-19 și intră de mâine în vacanță. Jordan Glynn, cel mai eficient jucător al Timbei a încheiat sezonul en-fanfare, cu un double-double de 21 de puncte și 13 recuperări, urmat la capitolul marcatori de Denham Brown, 20 de puncte, și Rickey Huckaby, 14 puncte. De la CSȘ Giurgiu, de data aceasta cel mai bun marcator a fost Brian Burell, 28 de puncte, Petty a marcat 18 puncte, iar Vlaicu, 13. Giurgiuvenii vor juca pentru evitarea retrogradării cu Dinamo București, dar soarta clubului alb-negru e incertă. Problemele financiare ale CSȘ Giurgiu ar putea duce la retragerea echipei, chiar dacă pe teren elevii lui Chris Terell și-ar păstra locul în primul eșalon.