Motociclistul bănățean cu două clasări pe podium la prima etapă a Campionatului...

Motociclistul bănățean cu două clasări pe podium la prima etapă a Campionatului European de supermoto

0

6

Vlad Neaga, pilotul de 13 ani de la CS Dumbrăvița, a obținut locul doi la clasa S3 în Campionatul European și locul trei la SOpen în Campionatul Național, în acest sfârșit de săptămână, la Arad, cu ocazia primei etape a Campionatului European 2013 și a Campionatului Est-European 2013 de supermoto.

Neaga a fost singurul român care a participat la clasa S3 a competiției continentale.

Pilotul a concurat cu aceeași motocicletă atât la clasa S3 (250 CC), unde a obținut locul doi, cât și la clasa SOpen în Campionatul Național, unde a prins locul trei. În acest an, Vlad Neaga a promovat de la juniori la clasa S3 în Campionatul European și la SOpen în Campionatul Național. Pentru prima dată, bănățeanul a concurat alături de nume sonore din supermoto-ul european și național precum Angel Karanyotov,  Alexander Georgiev sau Sorin Trăistaru. În calificările de sâmbătă, Vlad Neaga a avut cel mai bun timp la clasa S3 și a fost devansat doar în ultimu tur de mult mai experimentatul bulgar Stoimenov. Pilotul de la CS Dumbrăvița are ca obiectiv o clasare pe podium la următoarele trei etape din Campionatul European ce vor avea loc în Bulgaria și Slovenia.