Locul 6 la Universiadă pentru naţionala universitară pregătită de antrenorul „leilor din...

Locul 6 la Universiadă pentru naţionala universitară pregătită de antrenorul „leilor din Banat” Tudor Costescu

0

tudor costescu03_resize

Naţionala universitară de baschet a României a terminat pe locul 6 la Jocurile Mondiale Universitare de la Kazan, Rusia.

Baschetbaliştii antrenaţi de tehnicianul BC Timișoara Tudor Costescu au pierdut astăzi meciul cu Lituania, formaţie care a obţinut locul 5 graţie victoriei cu 87-50 împotriva tricolorilor.

Lituanienii au dominat clar jocul cu România, demostrând că nu degeaba jucătorii lor sunt atât de bine cotaţi în Europa. George Toth a marcat cinci puncte şi a bifat două recuperări în 18 minute petrecute pe parchet. Românii au ajuns să dispute jocul pentru locurile 5-6 după victoria de ieri contra Braziliei, la scorul de 82-75, meci în care pivotul Toth a marcat 6 puncte şi a reuşit  5 recuperări. În sferturi, echipa lui Costescu a pierdut cu gazdele la scorul de 78-53, meci în care Toth a înscris 4 puncte.