BC Timişoara a pierdut primul amical din cantonament

0

BC TIMISOARA-ASESOFT04

„Leii” din Banat au înregistrat prima înfrângere din perioada jocurilor de pregătire.

BC Timişoara a pierdut cu 71-64 meciul cu Borac Cacak, formaţie care a terminat sezonul trecut pe locul 10 în prima ligă din Serbia.

Baschetbaliştii antrenaţi de Tudor Costescu se află de ieri în cantonament la Cacak, unde vor sta până duminică. Primul joc a fost cu echipa din localitate, iar după victoriile cu Sveti Dorde Zitiste şi KK Vrsac, alb-violeţii au pierdut cu Borac Cacak. Timişorenii au jucat foarte bine în prima repriză şi au condus la pauza mare cu 35-30, dar apoi sârbii au revenit în joc. Pe sferturi, scorul a fost de 20-18, 10-17, 21-13, 20-16 pentru echipa din Cacak. Cel mai bine s-au descurcat pivoţii bănăţenilor. Aleksandar Radulovic a reuşit 17 puncte şi 3 recuperări, iar George Toth, deşi este încă accidentat la mână, a fost autorul a 8 puncte şi 3 recuperări. De asemenea, s-au mai remarcat Anthony Lee-Ingram, 12 puncte şi 8 recuperări, Zlatko jovanovic, cu 6 puncte şi 5 pase decisive, şi Vaidotas Volkus cu 6 puncte. Mâine, BC timişoara joacă un nou meci cu KK Jagodina, de la ora 18 ora României.