Corina Căprioriu, eliminare surprinzătoare la Mondialele de la Rio

0

584944-corina-caprioriu

Luptătoarea de judo din Lugoj Corina Căprioriu a fost eliminată ieri din primul tur la Campionatele Mondiale de Judo de la Rio de Janeiro.

Judoka medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Londra anul trecut a fost învinsă de bulgăroaica Ivelina Ilieva.

Cele două sportive au luptat la categoria 57 de kg în primul tur al competiţiei. Ilieva a câştigat deoarece a avut cu un avertisment mai puţin decât românca, deoarece meciul a fost fără procedee din care luptătoarele să obţină puncte. România se va întoarce din Brazilia fără medalii, după ce nici Andreea Chiţu şi Loredana Ohîi nu au reuşit să urce pe podium. Corina Căprioriu are 27 de ani şi s-a născut la Lugoj. Anul trecut, judoka a reuşit să cucerească argintul la categoria 48 de kg, aceeaşi care la Jocurile de la Beijing a adus României aurul prin Alina Dumitru. În prezent, bănăţeanca este legitimată la CSM Cluj-Napoca.