Adelina Pastor în selecţionata Balcanilor la DecaNation de la Valence

0

adelina.pastor

Atleta din Timişoara Adelina Pastor a participat cu selecţionata Balcanilor în premieră la competiţia DecaNation, organizată de Federaţia Franceză de Atletism.

Adelina Pastor a încheiat a şasea proba de 400 metri de la Valence. Cea mai bună clasare a unei sportive din România a fost realizată de Bianca Perie, care s-a clasat a treia la aruncarea ciocanului. Pastor s-a numărat printre cele trei românce care au făcut parte din selecţionata Balcanilor, invitată în premieră în competiţie, alături de Bianca Perie şi Dorina Korozi. Aceasta din urmă a fost a terminat pe locul 5 proba de alergare 800 metri. Dublă campioană balcanică în 2013, Adelina Pastor a încheiat pe locul 6 proba de alergare 400 metri cu un timp de 53″01/100. Balcanii s-au clasat la finalul competiţiei pe un meritoriu loc 5 din opt selecţionate, cu un total de 87 puncte. SUA a câştigat DecaNation-ul, cu 137 de puncte, şi a fost urmată pe podium de Rusia, locul 2, respectiv Franţa, locul 3.