„Leii” au câştigat ultimul amical din cantonament

0

bc timisoara

„Leii” din Banat au încheiat cantonamentul de la Cacak cu o victorie cu 73-64 cu Vizura Smederevo, locul 14 în Serbia sezonul trecut. Astfel, bilanţul amicalelor disputate de BC Timişoara este de patru victorii, cu Sveti Dorde Zitiste, KK Vrsac, KK Jagodina şi Vizura Smederevo şi de două înfrângeri, cu Borac Cacak şi Radnicki Kragujevac.

Mâine, echipa se întoarce la Timişoara.

Pe sferturi, scorul dintre Vizura Smederevo şi BC Timişoara  a fost de 15-22, 13-17, 20-19, 16-15. BC Timişoara a jucat bine în prima repriză, cu o apărare agresivă, iar în a doua jumătate a patridei, timişorenii au fost puţini obosiţi, dar au reuşit să păstreze avantajul pentru victorie. Cel mai bun marcator a fost americanul Anthony Lee-Ingram, cu 15 puncte şi 7 recuperi, urmat îndeaproape de lituanianul Vaidotas Volkus, cu 13 puncte şi 3 recuperări. Tremanyne Johnson a marcat 10 puncte şi a mai reuşit 3 recuperări, în timp ce Vladimir Panic a bifat 7 puncte, 5 recuperări şi 9 pase decisive. Pivotul Aleksandar Radulovic şi-a trecut în cont 6 puncte şi 7 recuperări, iar Zlatko Jovanovic 6 puncte şi tot atâtea pase decisive. Dintre jucătorii români, Dragoş Andrei a înscris 6 puncte, Flavius Lăpuşte 5 puncte şi 3 recuperări, iar George Toth 4 puncte şi 5 recuperări.