Reşiţeanul Flavius Koczi a cucerit două medalii de aur la Campionatele Naţionale...

Reşiţeanul Flavius Koczi a cucerit două medalii de aur la Campionatele Naţionale de Gimnastică

0

flavius.koczi

Flavius Koczi a cucerit medalia de aur la sol şi sărituri în cadrul Campionatelor Naţionale de Gimnastică desfăşurate în acest sfârşit de săptămână de la Sala Polivalentă din Capitală. Reşiţeanul legitimat la Dinamo a urcat duminică de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la aparatele sale preferate, la care concurează şi în competiţiile internaţionale.

La sol, Koczi a a fost notat cu 15,600, deşi a ieşit de două ori din suprafaţa solului.

Penalizările nu i-au afectat atât de mult nota finală deoarece gimnastul a avut un exerciţiu cu un grad mare de dificultate. Pe locul doi s-a clasat colegul de la naţională, Cristian Băţagă de la CSM Bistriţa, notat cu 14,850, iar pe trei, Andrei Muntean, tot de la Dinamo, notat cu 14,550.

Koczi a cucerit aurul şi la sărituri după o medie de 14,750 a celor două sături, notate cu 14,900, respectiv 14,600. Podiumul la acest aparat a fost completat de alţi doi colegi de la lotul naţional. Pe doi s-a clasat Marius Berbecar de la CSM Bistriţa, cu o medie de 14,725, iar apoi Cristian Băţagă, cu 14,375.