Din Seattle la Timişoara: concert gypsy – punk cu Kultur Shock VIDEO

Din Seattle la Timişoara: concert gypsy – punk cu Kultur Shock VIDEO

0
DISTRIBUIȚI

kultur shock

După două concerte de succes susţinute în oraşul nostru în cadrul festivalului IRAF – – International Romani Art Festival – formaţia americană Kultur Shock revine în oraşul nostru, în data de 11 decembrie, în clubul Daos. Kultur Shock este o trupă de muzică gipsy-punk înfiinţată în 1996 în Seattle (Staele Unite Ale Americii) de către bosniacul Gino Yevdjevich, un rock star din Sarajevo refugiat în America în urma războiului din anii 1992-1994, cu ajutorul celebrei Joan Baez. Kultur Shock are o componenţă foarte diversă (şase muzicieni proveniţi din Bulgaria, Croaţia, Bosnia, Japonia şi Statele Unite) şi s-a specializat într-un amestec de rock metal şi punk cu puternice influenţe balcanice.

Criticii muzicali au asemănat muzica americanilor drept un amestec de System Of A Dawn.


Gogol Bordello, Manu Chao, Gang of Four şi The Pogues. Printre festivalurile la care au fost invitaţi să cânte se numără Bumbershoot (Seattle), Sziget (Budapesta), Exit (Novi Sad), Sayanskoe Kolco (Rusia), Esperanza (Belgia), Senglar Rock (Spania), Ariano Irpino (Italia) sau Lent Festival (Slovenia). În 1999 trupa a înregistrat discul “Live in America”, care s-a bucurat de sprijinul celebrilor Krist Novoselic (Nirvana) Jello Biafra (Dead Kennedys) şi Bill Gould (Faith No More). Cel mai recent material discografic al trupei a apărut în luna iulie a cestui an sub numele de “Tales of Grandpa Guru, vol 1.”. Evenimentul este organizat de BuBu Bookinghouse and Events, Electric Theatre şi Asociaţia Culturală Turn şi recomandat de Sabotage Festival.

Site-ul www.pressalert.ro este partener media al acestui concert şi va organiza un concurs în urma căruia câţiva citirori norocoşi vor putea câştiga invitaţii la acest eveniment. Biletele pentru concertul Kultur Shock din 11 decembrie costă 30 lei şi se vor găsi la intrarea în locaţie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.