Recital pentru melomanii adevăraţi, cu Horea Crişovan şi Adi Dinu

Recital pentru melomanii adevăraţi, cu Horea Crişovan şi Adi Dinu

0
DISTRIBUIȚI

horeaadi

Melomanii timişoreni vor avea parte de un regal deosebit alături de doi muzicieni timişoreni care nu mai au nevoie de nicio prezentare, Horea Crişovan şi Adi Dinu, evenimentul fiind programat să se desfăşoare în data de 3 ianuarie 2014, la Club 30. Născut în data de 9 ianuarie 1959, Adrian Dinu-Schwartz, este unul din acei muzicieni timişoreni care a hotărât să-şi trăiască viaţa în Germania, dar pe lângă acest „exil“ alături de vechii său colegi de trupă a reuşit să reactiveze legendara formaţie Abra, care anul acesta a editat un nou material discografic ce poartă numele de „Data când totul este gata“.


Adrian Dinu a pus bazele formaţiei Abra în oraşul nostru în 1984, alături de Christian Podratzky (bass) şi Vali Potra (tobe, clape). „Revenirea mea a avut loc odată cu albumul <<La frumuseţea ei>>. Vali Potra a fost cu ideea, după care a urmat discul Şapte alături de Mircea Baniciu şi albumul actual, care este foarte lăbărţat. Am făcut înregistrările acum doi ani, iar prietenul nostru Mircea Baniciu a insistat ca discul să apară la casa lui de discuri“, ne-a mărturisit Adi Dinu. Discul „Data când totul e gata“cuprinde 11 piese, printre care se numără „Nu am probleme“, „În lume plec“ şi „Pacientul respiră“ iar de înregistrare şi mixaj s-a ocupat Uţu Pascu. Cei doi muzicieni au susţinut un recital împreună în prima zi a lunii august în oraşul nostru, la Jazzissimo Lounge. Biletele pentru concertul din Club 30 care va avea loc cu începere de la ora 21, costă 15 lei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.