Salsa Addicted Festival Timişoara, cea mai mare manifestare de gen din România,...

Salsa Addicted Festival Timişoara, cea mai mare manifestare de gen din România, ajunge la a şaptea ediţie. Află când și unde va avea loc

0
DISTRIBUIȚI

salsa 327

Cel mai mare congres internaţional de salsa din România, Salsa Addicted Festival (SAF), care adună la un loc zeci de dansatori profesioniști din toată lumea, va avea loc, în acest an, în perioada 27 februarie – 3 martie, la Timişoara. Ediţia de anul trecut a evenimentului cunoscut în întreaga lume drept SAF a avut parte de 135 de instructori şi performeri de top din întreaga lume, dar şi din România.

De-a lungul anilor, la manifestarea din oraşul nostru au participat nume cunoscute în lumea salsa, cum ar fi Santo Rico Dance Company (SUA),  Juan Matos & Amneris Martinez (SUA), Terry & Cecile (Franţa), Leon Rose (Marea Britanie), Ramark Dance Company (Franţa) sau Marco Feriggno & Ansima Ballet Production (Italia).

„Prima ediţie a festivalului a fost organizată într-o noapte şi cu doar o lună înainte de data efectivă a desfăşurării evenimentului.


În 2008, în România, nu prea erau evenimente de salsa. Le puteai număra pe degetele de la o mână. Era nevoie de astfel de evenimente, astfel că ne-am bazat pe o necesitate existentă“, ne-a declarat Dan Ceplinschi, din partea organizatorilor.

La ediţia din acest an au fost invitaţi Eddie Torres & Shani Talomor – New York, Adolfo Indacochea & Tania Cannarsa – New York/Milan, Juan Matos & Amneris Martinez – New York/Milan, Tamambo & Lisandra – London/Berlin, Terry & Cecile – Paris, Mouaze Konate – Paris, Morenasso & Anais Millon – Paris, Gianni Pugliese & Roberta Cassano – Bari, Grupo Alafia – Parma, Andrea & Maria – Napoli, Tamas & Veronika – Budapest, Teddy & Mitko – Sofia. Evenimentul va avea loc în incinta Dance Stage (strada Pestalozzi nr. 22A) şi va aduce în oraşul nostru o serie de amatori de salsa din întreaga lume.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.