100 de somații pentru trotuare de tip patinoar. Ce campanie va demara...

100 de somații pentru trotuare de tip patinoar. Ce campanie va demara Poliția Locală

1
DISTRIBUIȚI
<


p>Timişorenii care nu curăţă trotuarele şi zonele situate în vecinătatea caselor lor riscă amenzi usturătoare. Nu mai puţin de 100 de somaţii au fost aplicate în cursul verificărilor efectuate de agenţii de la Poliţia Locală din Timişoara în cadrul verificărilor efectuate de la debutul ninsorilor. Cu toate că momentan nicio amendă nu a fost aplicată, poliţia transmite că „începând de astăzi a fost demarată o amplă campanie de verificare a situației de străzi, întreg efectivul fiind angrenat în acțiunea pe această linie”.

Vă reamintim că Hotărârea de Consiliu Local 371 din 2007, privind constatarea şi sancţionarea contravenţiilor, modificată prin HCL 206 din 2009, spune că atât cetăţenii şi asociaţiile de locatari şi proprietari, cât şi reprezentanţii societăţilor comerciale sau ai instituţiilor sunt obligaţi să cureţe zăpada, gheaţa sau poleiul din faţa imobilelor de locuit, a magazinelor sau instituţiilor şi de pe trotuare.

Amenzile sunt de la 500 la 1.000 de lei pentru persoane fizice, în vreme ce persoanele juridice pot scoate din buzunar de la 1.500 la 2.500 de lei pentru aceleaşi abateri.

1 COMENTARIU

  1. Nu ar fi rau sa treceti cu o somatie si pe la magazinul BILLA de pe str. Ranetti colt cu Bul. Rebreanu!Zilele trecute era sa-mi „rup gatul” si nu numai pe troruarul din jurul acestui magazin.Chiar aveam intentia sa merg inauntru si sa intreb: Cum apreciaza clienti acesta nepasare? Cu mare greutate am reusit sa circul in parcarea de langa clinica alaturata magazinului!Este revoltator atitudinea aceasta fata de pietoni dar mai ales fata de clienti!In momentul in care exista concurenta acerba intre merile supermarketuri, cum este posibil sa se accepte asa ceva!Nu depind de vanzari si inplicit de clienti???

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.