ACS Poli rezolvă din prima repriză calificarea în fața Vâlcei. Doi juniori...

ACS Poli rezolvă din prima repriză calificarea în fața Vâlcei. Doi juniori au debutat la timișoreni pe finalul meciului din 16-imile Cupei

0

acs poli - csu craiova (16)

Timișoara are o primă echipă calificată în optimile de finală ale Cupei României. Cu câteva nume importante lăsate acasă, ACS Poli nu a avut emoții cu CSM Râmnicu Vâlcea. Formația pregătită de Florin Marin s-a impus cu 2-0 în urma golurilor marcate de Curtean, din penalty, și Fernando Llorente în prima repriză a manșei unice de la Pitești.

ACS Poli a aliniat o echipă formată din componenți ai lotului de bază. Doar Smaranda în poartă și prezența lui Bocșan în linia de fund, au fost schimbări importante față de garniturile folosite în Liga I din primul minut.

Cinci minute au avut de așteptat spectatorii puțini de pe ”Nicolae Dobrin” pentru a vedea primul gol. Croitoru a fost faultat din spate de Pârvulescu și ”centralul” Adrian Illyeș a indicat punctul cu var. Alex Curtean a profitat de oportunitate pentru a marca primul gol în meciurile oficiale la ACS Poli. În continuare echipa din ”elită” a controlat jocul fără un efort ieșit din comun. Replică la șuturile moi ale echipei considerate gazdă a fost reușita lui Fernando Llorente din minutul 27. Cel de-al doilea mijlocaș spaniol care a spart gheața la bănățeni a înscris cu un șut frumos sub bară.

Vâlcea lui Pelici a părut până la urmă doar o simplă divizionară B.

Până la pauză ritmul de joc a mai scăzut, tot spre avantajul timișorenilor. ACS Poli și-a permis pe finalul întâlnirii să trimită în teren și doi remarcați ai Centrului de copii și juniori. Andrei Mezin Sântean și Deian Sorescu și-au făcut debutul la echipa mare în acest sezon. Dacă primul e un atacant talentat, cel din urmă evoluează de obicei în bandă și s-a remarcat contra Ripensiei din calitatea de căpitan la ACS Poli II. Sorescu mai evoluase la prima echipă într-un joc cu Satu Mare anul trecut. Mai devreme, la timișoreni a reintrat și Ianis Zicu, deși machidonul a fost dat accidentat în continuare, acesta a bifat zece minute ”de preludiu” înaintea întâlnirii de vineri cu Iașiul în Liga I.

ACS Poli câștigă la pas și se califică în optimile de finală ale Cupei României. Trupei pregătite de Florin Marin i s-ar putea alătura în această fază o altă timișoreană, Ripensia, dacă roș-galbenii reușesc minunea mâine în fața Viitorului (ora 20.00 pe ”Dan Păltinișanu”.

CSM Rm. Vâlcea: Dr. Geantă – Tomozei, I. Stoica, Pîrvulescu (46′ Geantă), Al. Ionescu, Oct. Vasile, Firţulescu (74′ Ad. Voinea), Ad. Neagoe, Dumitraşcu, M. Staicu (80′ O. Vasile), L. Iordache. Antrenor: Alexandru Pelici.

ACS Poli Timișoara: Smaranda – Melinte, Bocşan, Scutaru, Neagu – Artean, Llorente – Bărbuț (90′ Sorescu), Croitoru (89′ Mezin Sântean), Curtean – Rufino (79′ Zicu). Pe bancă: Pap – Poparadu, Mailat și Sturz. Antrenor: Florin Marin.