BCM Danzio Timișoara părăsește Cupa României după două eșecuri cu ICIM Arad....

BCM Danzio Timișoara părăsește Cupa României după două eșecuri cu ICIM Arad. Cine au fost principalele marcatoare ale alb-violetelor în retur

0

12046716_1055969177756548_3013089213643142181_n

Rămasă în acte cu vechea denumire formația timișoreană de baschet feminin din elită a început sezonul cu un dublu eșec. După 50-89 la Arad, BCM Danzio a fost învinsă și pe teren propriu de puternica echipă Univ. Goldiș ICIM, scor 53-78, în prima fază din Cupa României.

Cu mai multe modificări în lot în acesta vară, echipa pregătită de Bogdan Bulj a fost din nou victimă ușoară pentru fetele de pe Mureș.

Una dintre fostele jucătoare ale alb-violetelor s-a mutat chiar la ICIM, e cazul lui Karakasevic. În timp ce la timișorence au apărut o serie de străine noi.

În jocul retur disputat azi în Sala ”Constantin Jude” diferența de pe tabelă a fost mai strânsă. Primul sfert a fost cedat de gazde la cinci puncte, scor 12-17. Dar ecartul a început să capete proporții încă dinainte de pauză. Reluat de la 25-38, jocul a fost dominat în continuare de arădence. Sfertul 3 a fost ceva mai strâns (14-17), în timp ce al patrulea s-a încheiat la o diferență de nouă puncte în favoarea vizitatoarelor: 14-23.

Cea mai bună marcatoare a lui Danzio în acest meci a fost americanca Carole Harris, autoare a unui double double: 14 puncte și 11 recuperări. Zorica Mitov (12 puncte) a urmat-o între realizatoare, alături de Jaksic și Dumitrache (câte 11 puncte). Coșghetera partidei a fost Schwanta Dyer, de la ICIM Arad, cu 24 de puncte marcate. Karakasevic a realizat la rândul ei un double double: 13 puncte și 15 recuperări.

Primul joc al lui BCM Danzio Timișoara în campionatul Ligii Naționale va fi în weekend, când bănățencele primesc replica Universității Cluj-Napoca.