CH Poli, succes LEJER în fața Ploieștiului. Cine a debutat la alb-violeți...

CH Poli, succes LEJER în fața Ploieștiului. Cine a debutat la alb-violeți în al doilea meci câștigat în Liga Națională

0

11702839_538023849696352_3191649979668209730_n

Handbaliștii pregătiți de Pero Milosevic și-au atins obiectivul stabilit în acest weekend. CH CSU Politehnica Timișoara a învins nou promovata CSM Ploiești, scor 29-26 (18-12), și a obținut a doua victorie din acest sezon al Ligii Naționale.

La alb-violeți a debutat pe final și fratele mai mic al cunoscutului handbalist bănățean Alexandru Șimicu, Claudiu.

CH Poli și-a continuat forma bună arătată în runda precedentă, a treia, în fața Turdei, tot pe teren propriu. Timișorenii au dominat pe alocuri copios jocul de azi cu prahovenii disputat tot în Sala ”Constantin Jude”. După zece minute amfitrionii s-au desprins la două goluri și până la pauză diferența avea să ajungă la +6 în favoarea lui Poli. În startul părții secunde, scorul avea să indice și șapte goluri avantaj pentru Fenici și compania (19-12). Spre final tabela s-a mai ”strâns”, însă doar pe fondul relaxării jucătorilor antrenați de Pero Milosevic. Mai mult, timișorenii i-au acordat azi debutul ultimului sosit, e vorba de tânărul Claudiu Șimicu, care împlinește 21 de ani peste două zile. Acesta a evoluat ultima dată la HCM Constanța și e fratele vedetei timișorene plecate la Hamburg în Germania.

Cei mai buni marcatori ai lui CH Poli azi au fost Irakli Chikovani și Cristian Fenici, ambii cu câte șase reușite. Mihai Timofte și Lasica i-a urmat între marcatorii alb-violeților, cu câte cinci goluri. Ceilalți realizatori timișoreni au fost: Halcă (4 goluri), Grigoraș și Pejovic (2). Cel mai bun marcator al lui CSM Ploiești, grupare rămasă cu niciun punct după patru etape, a fost Răzvan Farcaș (7 goluri). CH Poli, care ocupă cu șase puncte locul 7, joacă vinerea viitoare în următoarea rundă pe terenul lui Minaur Baia Mare, locul 10.