CSM Lugoj, învinsă greu de puternica Știința Bacău la debutul în campionat....

CSM Lugoj, învinsă greu de puternica Știința Bacău la debutul în campionat. Ce motiv de mulțumire au bănățencele după acest eșec

0

12088087_913373785417047_5588888394967094102_n

Voleibalistele de pe Timiș au început campionatul Diviziei A1 cu un eșec la limită pe teren propriu. CSM Lugoj a cedat cu 2-3 la seturi în fața deținătoarei Cupei, Știința Bacău.

Bănățencele și-au atins însă scopul în acest duel, prin acumularea unui punct important.

După succesul din Cupă cu SCM U Craiova, elevele lui Valerijan Luka au început și campionatul. Timișencele au pierdut primul set, scor 19-25, dar au revenit și s-au impus ermetic în cel de-al doilea: 25-19. Setul III a fost pierdut la un scor aspru, 8-25. Cu toate acestea voleibalistele timișence au reușit să egaleze situația după patru seturi. Au câștigat cu 25-22 la mare luptă și au intrat în decisiv. Obiectivul era deja împlinit prin acumularea punctului pentru eșecul la limită în fața băcăuancelor. Oaspetele de la Știința și-au acontat setul final cu 15-11.

2-3 final dar premise frumoase pentru CSM Lugoj, care se va deplasa în rund următoare la Târgoviște.

Echipele de start:

CSM Lugoj: Luminiţa Trombiţaş, Ionela Canea, Gabriela Bălae, Ivana Radonjic, Krista DeGeest, Ramona Rus. Libero: Ivana Milanovic.

Ştiinţa Bacău: Ioana Baciu, Denisa Rogojinaru, Cristina Cazacu, Tatiana Lupu, Sabina Miclea, Claudia Gavrilescu. Libero: Mihaela Albu.