Medalie la Doha pentru timișoreanca Diana Bulimar. Performanță excelentă și pentru o...

Medalie la Doha pentru timișoreanca Diana Bulimar. Performanță excelentă și pentru o altă gimnastă din România

0

717162-dianabulimar11

Deși a purtat un bandaj Diana Bulimar a reușit o evoluție excelentă la etapa de Cupă Mondială de la Doha.

Gimnasta din Timișoara a fost a doua în proba la sol, cucerind argintul. O performanță remarcabilă a reușit Cătălina Ponor, revenită în competiții la 28 de ani, ea s-a întors cu aurul finalei de la bârnă.

Bulimar s-a clasat sâmbătă pe 8 la paralele, dar a reușit ieri să obțină și o medalie importantă. A intrat a treia în finala de la sol, a luat însă o notă mai bună ca în calificări, 14,125. Timișoreanca a fost depășită doar de elvețianca Giulia Steingruber (14,700), pe podium a mai urcat și Zsofia Kovacs (Ungaria, 13,925).

Diana Bulimar a revenit cu o medalie importantă după un an 2015 de coșmar, afectat de numeroase accidentări.