CSM București a câștigat Liga Campionilor la handbal feminin după prelungiri și...

CSM București a câștigat Liga Campionilor la handbal feminin după prelungiri și lovituri de la 7 metri! Româncele s-au impus la Budapesta în fața Gyor-ului

0
Marti, CSM București
CSM București s-a impus în finala cu Gyor. Foto: prosport.ro

Victorie istorică obținută de CSM București în Arena Papp Laszlo, din Budapesta, în fața celor de la Gyor.

Formația din capitală s-a impus dramatic în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, scor 29-26, după prelungiri și lovituri de la 7 metri.

Elevele lui Rasmussen s-au aflat la egalitate cu unguroaicele de la Gyor, scor 22-22, după cele 60 de minute regulamentare, echilibrul s-a păstrat și după cele două reprize de prelungiri: 25-25. A fost nevoie de lovituri de departajare pentru stabilirea campioanei Europei iar româncele au avut câștig de cauză cu patru lovituri toate transformate, față de doar o reușită a maghiarelor.

CSM București: Pessoa, Grubisic, Iordache – portari; Gullden 15, Curea, Rodrigues 2, Jorgensen, Vărzaru 1, Bazaliu, Brădeanu, Torstensson 3, Nan, Vetkova, Martin 4, Manea 3, Fisker. Antrenor: Kim Rasmussen