Prima mare VICTORIE la Jocurile Olimpice pentru România. Ce victime a făcut...

Prima mare VICTORIE la Jocurile Olimpice pentru România. Ce victime a făcut echipa de spadă în drumul către cea mai prețioasă medalie

0
11249224_10154102441403018_3368433332752015811_n
România e campioană olimpică, în premieră, la spadă feminin. Foto: frscrima.ro

S-a spart gheața pentru sportivii români în privința medaliilor la Rio de Janeiro.

Echipa feminină de spadă a cucerit chiar aurul în această noapte după un succes salutar în finala cu reprezentativa Chinei, scor 44-38. Ana Maria Popescu și compania au trecut în fazele anterioare de echipele Rusiei și Statelor Unite ale Americii.

Echipa României a avut parte azi de un meci dramatic în sferturile competiție olimpice, reușind să treacă de SUA după ”golden minute”, scor 24-23. În semifinale sportivele noastre au învins clar Rusia, scor 45-31!

Simona Gherman și colegele ei au început de asemenea foarte bine și finala mare cu China. 44-38 a fost scorul final înregistrat, ultima tușă aparținându-i Anei Maria Popescu, ex-Brânză. Este prima medalie obținută de sportivii români la JO 2016.

Echipa României, pregătită de Dan Podeanu și George Epurescu, le-a avut în componență pe: Simona Pop, Loredana Dinu, Simona Gherman (campioana Europei) și Ana Maria Popescu.

O nouă medalie sigură va veni mâine pentru delegația ”tricoloră”. Horia Tecău şi Florin Mergea vor juca pentru medalia de aur contra spaniolilor Rafael Nadal şi Marc Lopez la dublu tenis.