Performanță importantă pentru timișoreanca Mihaela Lulea în Brazilia. Cât de aproape a...

Performanță importantă pentru timișoreanca Mihaela Lulea în Brazilia. Cât de aproape a fost de o medalie la Jocurile Paralimpice

0
Mihaela Lulea. sursa foto: europafm.ro

Singura sportivă din Timișoara participantă la Jocurile Paralimpice 2016 a fost ieri aproape de podium la para-canoe. Mihaela Lulea s-a clasat a patra în finala probei de Kaiac-L3, cu un timp foarte apropiat de medaliata cu bronz a competiției.

52 secunde 273/1000, a fost timpul obținut de Mihaela Lulea (35 ani) în cursa de 200 de metri, în timp ce medalia de bronz a fost adjudecată de franțuzoaica Cindy Moreau, cu 52 sec.

103/1000. Competiția KL3 a fost câștigată de Anne Dickins (Marea Britanie), cu 51 sec. 348/1000, iar argintul a revenit australiencei Amanda Reynolds, cu 51 sec 378/1000.

Mihaela Lulea și-a pierdut un picior la vârsta de 12 ani, în urma unui accident petrecut la Grădina Zoologică din Timișoara.

Potrivit agerpres.ro, România a rămas cu o singură medalie la Jocurile Paralimpice de la Rio, bronzul cucerit de judoka Alex Bologa.