ACS Poli nu pleacă cu nimic de pe terenul neimpresionantei Steaua. Timișorenii...

ACS Poli nu pleacă cu nimic de pe terenul neimpresionantei Steaua. Timișorenii au avut un gol ANULAT la limită și hibernează pe ultimul loc

0
acs-poli-steaua-5
ACS Poli – Steaua. Foto: Adrian Pîclișan

Timișorenii au plecat de pe ”Arena Națională” cu siguranță gândindu-se că puteau să obțină măcar un punct. Fără a arăta mare lucru și cu o formă slabă în campionat Steaua București s-a impus la limită în fața lui ACS Poli Timișoara, scor 1-0. Bănățenii au egalat în minutul 74 la un șut deviat, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid milimetric, asta în condițiile în care Bărbuț chiar se afla în afara jocului.

Fără două nume care au stat la baza jocului bun din toamnă, în speță Croitoru și Doman, ACS Poli a fost o umbră a echipei care impresiona cu CFR Cluj ori Astra. Steaua putea deschide scorul în minutul 5, dar Straton s-a opus șutului periculos trimis de Boldrin. Au urmat minute bune în care niciuna dintre cele două combatante nu-și găsea busola. La fel ca în alte partide cu bucureștenii, timișorenii au părut setați pe mentalitatea de ”echipă mică”.

Gen: e bun și 0-0. Jucătorii lui Laurențiu Reghecampf nu au fost foarte periculoși, dar au înscris în minutul 33. Străuț a pasat neglijent De Amorim a recuperat și a centrat ideal în careu pentru sosirea cu șut a lui Adi Popa. Șut lângă bara din dreapta lui Straton și 1-0 pe tabelă.

Gol anulat la limită și ocazii în final

Gazdele au dominat steril și după deschiderea scorului într-un meci care devenea plicticos, ca de final de sezon. Pe acest fond ACS Poli putea totuși să egaleze și animă lucrurile pe final. În minutul 68 Drăghici primește un cadou de la Ov. Popescu, dar șutează violent din afara careului pe lângă poartă. Iar peste șase minute bănățenilor le este anulată o reușită la șutul lui Artean deviat de Bărbuț în plasă. Mai mult, în minutul 81 Șeroni reia cu capul puțin pe lângă țintă. De abia acum Popa și elevii săi prindeau curaj, antrenorul introducând pe final încă un atacant, pe Popovici. Mutarea nu s-a dovedit a fi câștigâtoare, nici măcar pentru un punct. În final ”notabilă” a fost intrarea criminală a lui Bourceanu asupra proaspătului titularizat Neagu și fostul închizător al lui Poli a văzut ”roșu” direct.

În urma acestui rezultat ACS Poli va petrece pauza de iarnă pe locul 14, cu 9 puncte. Ultimul joc al anului pentru Bărbuț și compania va fi miercuri la Tg. Mureș, prima manșă a semifinalei de Cupa Ligii cu ASA.

Steaua: Niță – Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovici – Ov. Popescu, Pintilii (cpt., 46 Bourceanu) – Achim (65 Enceanu) – Adi Popa, Boldrin (84 Moke), De Amorim. Pe bancă: Stăncioiu – Man, Vâlceanu, Jakolis. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

ACS Poli Timișoara: Straton – Străuț, Scutaru, Șeroni, Neagu – Artean, Poparadu – Bărbuț (78 Mailat), Cârstocea (86 Popovici), Vădrariu (90 Vraciu) – Drăghici. Pe bancă: Curileac – Fridrich, Bocșan, I. Roșu. Antrenor: Ionuț Popa.