Ionuț Popa: ”Le cer scuze timișorenilor și tuturor celor care s-au uitat...

Ionuț Popa: ”Le cer scuze timișorenilor și tuturor celor care s-au uitat la televizor”. De ce riscă ACS Poli să nu mai poată juca pe ”Dan Păltinișanu”

5
DISTRIBUIȚI
Ionuț Popa

Antrenorul lui ACS Poli a fost sincer și ”la obiect” după prestația modestă din jocul cu ASA. Ionuț Popa a catalogat meciul făcut de elevii săi ca penibil și execrabil. Tehnicianul timișorenilor a dezvăluit că discutase cu Marian Pleașcă pentru întărirea echipei, chiar fundașul care a semnat recent cu FC Steaua.

Ionuț Popa părea descumpănit după remiza, scor 0-0, din Gruia. ”Nu aș vrea să vorbesc de rezultat, aș vrea să vorbesc foarte puțin despre joc. Și când spun, mă rezum la atât: le cer scuze timișorenilor și tuturor care s-au uitat la televizor, de penibilitatea arătată de echipa noastră… Decât să mai văd așa echipa mai bine renunțăm, nu eu, toți!”, a declarat Ionuț Popa pentru Digi Sport.

”Ce să ne ajute? În afară de Dumnezeu nu te poate ajuta nimeni. Morți, frânți. Azi echipa noastră s-a prezentat ca și lot, cu trei juniori, dacă nu aduceam pe cei doi din Croația, treibuiau cinci, pentru că doi sunt suspendați, trei sunt accidentați încă din pregătire… Trebuie să și poți să-i aduci. Îl voiam pe Pleașcă, între timp s-a dus la Steaua, eu vorbisem cu el…”, a continuat Popa.

Întrebat despre șansele la rămânerea în primul eșalon și punctele așteptate de la TAS Popa a replicat: ”E prea devreme să vorbim de salvare, totul se joacă în play out… Nu știu (legat de puncte), să-i întrebăm pe ăia de la DNA, SRI, că ei sunt cu informațiile”.


O altă replică amuzantă a fost la aflarea veștii că meciul a fost văzut de doar circa 75 de spectatori: ”Trebuia să fie un om jumătate, un om și un copil, la acest meci… Vorbesc de echipa noastră, că a fost ”fabuloasă””.

De partea cealaltă, Ilie Stan, antrenorul lui ASA, a fost mai blând. ”Normal că nu sunt mulțumit. Puteam spre sfârșitul meciului să câștigăm cele trei puncte. Am făcut un efort fantastic dar nu am reușit în ultimele minute să câștigăm… Nu pot să spun că e un punct câștigat, am avut două ocazii clare, dar îmi felicit jucătorii pentru atitudinea lor. Uneori fac greșeli copilărești. Ăsta e fotbalul, mergem înainte”, a spus Stan pentru aceeași sursă.

Dobra: ”S-au adunat 175.000 de lei din facturi”

În această seară a apărut o altă informație îngrijorătoare pentru ACS Poli. Datoriile către CJ Timiș pentru chiria stadionului s-au tot mărit iar autoritățile ar putea practic să dea afară clubul de pe Stadionul ”Dan Păltinișanu”. ”Se pune în discuție de a respecta un contract, clubul ACS Poli trebuie să-și plătească datoriile. S-au adunat 175.000 lei. Sunt mai multe facturi. Am redus cuantumul chiriei, au tot încercat să prelungească termenul. Normal avem obligația să facem toate demersurile să recuperăm”, a declarat Călin Dobra, președintele CJ Timiș, într-o intervenție la Digi Sport. Acesta a confirmat și că s-a trimis o adresă inclusiv către LPF. ”Consider că așa e normal, să sesizăm un aspect important… Am înștiințat că există aceste datorii. Aștept să văd buna intenție, să plătească chiar o parte din datorii. Există posibilitatea eșalonării”, a mai spus Dobra.

Următorul joc al lui ACS Poli pe teren propriu va fi cu CSM Poli Iași, peste zece zile.

5 COMENTARII

  1. eu m-am uitat la meci si nu are de ce sa-si ceara scuze. din contra trebuie sa se concentreze dl. Popa sa cistige urmatoarele meciuri cind va fi complectata formatia ce cei ce au lipsit datorita cartonaselor. pentru o cearta de genul asta nu e timp acum, atita experienta sint sigur ca are. sigur ca in primele 2 ore dupa meci putini antrenori sint responsabili de ce spun, vezi cazul Multescu, desi declaratiile de la TV cad exact in timpul asta. nu va fi usor pt. ca si restul echipelor s-au intarit, nu era o noutate si anul trecut a fost la fel. una din cauzele jocului colectiv slabut e si din cauza ca nu au fost in Turcia sau Cipru sa mai joace putin impreuna dar au decis ca banii sint mai importanti decit asta. OK. acum nici Turcia sau Cipru nu-l vor face pe Popovici sa marce goluri singur cu portarul, in cazuri din aste cade lat in careu cerind 11 m, acum a tras in portar din 6 m, se intimpla ce sa-i faci.

  2. Vezi că Pap nui Straton, Curileac, sau Smaranda, la 22 de ani are 3 clase peste ăștia. Ce jucătorii tineri și foarte buni a pierdut Timișoara din cauza celor care conduc sau au condus acest club dacă adunam un 11 din cei plecați sub 23 de-ani aveam echipă mult mai bună ca ce-a deacuma. Așa se întâmplă când te conduce un Bou ca Rosemblum sau un Cioban de la Recaș ca Miculas și nu mai spun un Robu care se crede Becali pe bani noștri. ..ce mai niște idiotii. …

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.