FC Ripensia a suferit primul eșec în amicale pe terenul colegei FC...

FC Ripensia a suferit primul eșec în amicale pe terenul colegei FC Hermannstadt. Ce teste și-au mai programat roș-galbenii

0
Ripensia a pierdut amicalul disputat la marginea Sibiului. Foto: FC Hermannstadt / Facebook

FC Ripensia Timișoara a suferit primul eșec în teste. Elevii lui Remus Steop au pierdut astăzi în fața noii colege de eșalon FC Hermannstadt, scor 1-3 (0-2), pe terenul sibienilor. Singurul gol al bănățenilor a fost marcat de Andrei Dumiter. Roș-galbenii vor avea parte săptămâna viitoare de un joc-revanșă în ”Ciarda Roșie”.

Roș-galbenii au acuzat azi perioada mai grea de pregătire, cu câte două antrenamente zilnice. Jocul cu ardelenii s-a disputat pe terenul ”Obor”, de la marginea Sibiului, iar la gazde a intrat pe parcurs și fostul golgheter al lui ASU Politehnica, Ștefan Blănaru.

La pauză scorul a fost 2-0 pentru amfitrioni, nou promovați la rândul lor în B. Necșulescu a deschis scorul cu un șut din marginea careului mare, apoi Adrian Cîrstean a majorat diferența din centrarea lui Rusu.

Sibienii au dus scorul la 3-0 imediat după pauză prin Radu Crișan iar pe finalul partidei Ripensia a marcat golul de onoare prin tânărul Dumiter. După cum se vede ”Ripi” a folosit azi doar trei trialiști față de numărul mare de jucători în probe de până acum: portarul Vlad Ignat (ex-Metalul), Ovidiu Semeniuc (Deta) și Cătălin Horcea (Lugoj). Până acum nicio achiziție nu era confirmată.

A fost al doilea joc de pregătire pentru ripensiști după jocul mult mai ușor de pe teren propriu cu FC Bazoș (scor 6-0). FC Hermannstadt se bucură de unul dintre cele mai generoase bugete din Liga a II-a iar echipa e antrenată din această vară de timișoreanul Alexandru Pelici.

FC Hermannstadt Sibiu: Căbuz –Tătar (Străulea), R. Crişan (Pîrvulescu), I. Stoica (R. Bratu), Cl. Pamfile, L. Dumitriu (Piko), Necşulescu, Al. Neacşa (S. Lupu), Bg. Rusu, Monea, Ad. Cârstean (Şt. Blănaru). Antrenor: Alexandru Pelici.

FC Ripensia Timișoara: Vl. Ignat* – Ad. Popa, Hecsko, Vlădia, An. Popescu – Ungureanu, Mânecan, Zaluschi, C. Toma – Matiș, Mediop (prima repriză). Rădulescu – L. Luca, Horcea*, Apro, Ov. Semeniuc*, M. Semeniuc, Stoi, Bobină, Dumiter, Golda, Nanu (repriza secundă).  Antrenor: Remus Steop.