ASU Politehnica le-a făcut un nou cadou oaspeților. ”Băieții în ghete” au...

ASU Politehnica le-a făcut un nou cadou oaspeților. ”Băieții în ghete” au remizat cu CS Balotești după ce au condus cu 2-0 GALERIE FOTO

0
Deian Sorescu, unul dintre puținii jucători care pun probleme adversarilor lui ASU Poli. Foto: Gabriel Brezeanu

ASU Politehnica nu și-a luat la revedere de la arena ”Știința” în cel ma fericit mod. Alb-violeții pregătiți de Bogdan Andone au condus-o pe CS Balotești cu 2-0 și au avut șansa de a-și mări avantajul, dar a încasat două goluri într-un minut. S-a încheiat 2-2 și bănățenii pierd din nou puncte importante pe teren propriu.

Jocul nu a început bine pentru timișoreni dacă ținem cont de accidentarea lui Taub. Acesta sângera în zona pometelui și a lipsit vreo cinci minute de pe teren, apoi a intrat cu un alt număr, deoarece tricoul de titular se pătase. În minutul 16 portarul gazdelor s-a remarcat la reluarea periculoasă cu capul a lui Ion. La scurtă vreme fundașul a și fost înlocuit de nou sositul Topic. Scorul avea să fie deschis după jumătatea reprizei de Poparadu, cu un șut pe jos, nu foarte puternic, dar bine plasat lângă bară din marginea careului. Era minutul 26 și startul alb-violeților era totuși bun. Peste cinci minute avantajul s-a dublat în urma unei centrări bune la colțul lung a lui Sorescu, care a fost finalizată de Krausz cu o lovitură puternică de cap din apropiere. Bănățenii au mai irosit șanse prin Staicu, de două ori, și Sorescu, dar rezultatul părea solid, la pauză.

Partea secundă a început cu o șansă bună pentru oaspeți, dar Dur-Bozoancă a cules balonul din picioarele lui Răuță. În minutul 49 putea fi 3-0. Mingea e lăsat bine pentru Predescu, dar mijlocașul cu mare experiență a dezamăgit și azi, trimițând doar în bară cu aproape toată poarta în față. Ratările i-au costat scump pe cei de la ASU Poli. În minutul 53 Nica înscrie din fața porții după o centrare din banda dreaptă, iar, peste doar un minut Gojnea scapă din marcaj la o minge aruncată în spatele liniei și îl execută pe Dur-Bozoancă, 2-2. După această reușit oaspeții s-au retras mult și au profitat de orice moment pentru a trage de timp. ASU Poli nu s-a descurcat cu spațiul mic de manevră. Cu excepția unui șut al lui Predescu din minutul 70, marile șanse au venit în prelungiri. Dar nici Bădăuță nu a fost inspirat în fața lui Iordan.

ASU Poli obține astfel doar un punct dintr-un joc care a amintit și de cel cu Metaloglobus de pe teren propriu, atunci a fost mai rău (0-2). Echipa susținută de suporteri rămâne astfel doar la mijlocul clasamentului cu 13 puncte în opt runde.

ASU Politehnica Timișoara: Dur-Bozoancă – Motreanu, Mera (cpt.), Bilia, Taub (Topic 18′) – Krausz, Poparadu (A. Ignea 66′), Krausz – Sorescu, C. Predescu, Plămadă –  M. Staicu (Bădăuţă 54′). Antrenor: Bogdan Andone.

CS Baloteşti: Iordan – Dedu (Al. Gheorghe 46′), Marciuc, Răuță, N. Filip – L. Ion (cpt., Val. Andrei 77′) – F. Paraschiv (M. Neagu 46′), Ciubuc, Al. Coman, Gojnea – Nica. Antrenor: Laurenţiu Diniţă.

Andone anunță schimbări

Antrenorul lui ASU Politehnica a fost vădit dezamăgit de rezultat și turnura partidei. Bogdan Andone a rămas minute bune pe teren după fluierul final și a spus apoi că va da șanse și altor jucători. Astăzi au apărut totuși și nume ”mai rare”. Precum Ignea, revenit, și nou sositul Topic.

”Le-am spus băieților la pauză, să rămână concentrați, să nu se relaxeze. Le-am cerut să rămână concentrați, în meci. Să nu trateze meciul cu superficialitate, dar din păcate primele zece minute, începutul de repriză, a fost dezastruos. Au fost ocazii și Staicu a avut din șase-șapte metri. Pe final Bădăuță, inacceptabil, să ai unu la unu cu portarul… Mulțumim suporterilor ca ne-au susținut… Suntem departe de ce vrem, mai avem mult de lucru.

Voi analiza în acest weekend ce e de făcut. Voi da și șansa altor jucători să joace”, a declarat Bogdan Andone. ASU Poli va juca atât cu Dunărea Călărași, cât și cu UTA, pe ”Dan Păltinișanu”.

”A fost un meci cu două reprize total diferite. Dacă în prima putea fi și 4-0 și nu ne supăram. În a doua am schimbat și sistemul și pe lângă goluri am mai avut două ocazii, chiar și un penalty din poziția în care eram eu. Per total ne mulțumește rezultatul”, a spus și Laurențiu Diniță, tehnicianul Baloteștiului.