ASU Politehnica învinge la limită Mioveniul și suporterii alb-violeți visează din nou...

ASU Politehnica învinge la limită Mioveniul și suporterii alb-violeți visează din nou frumos. Vezi unicul gol al partidei în imagini GALERIE FOTO

0
ASU Politehnica, a patra victorie în șase runde. Foto: Gabriel Brezeanu

”Băieții în ghete” au obținut astăzi o nouă victorie în Liga a II-a. ASU Politehnica a învins-o pe CS Mioveni, scor 1-0, prin reușita lui Deian Sorescu din prima repriză. În urma acestui succes alb-violeții pregătiți de Bogdan Andone s-au apropiat de plutonul fruntaș format din Ripensia, ASA și Sibiu.

Cu un nou portar între buturi ”Băieții în ghete” au început bine jocul cu Mioveniul lui Florin Marin. În minutul 6 Plămadă reia însă prea slab din interiorul careulu și Croitoru reține fără probleme. Prima șansă cu adevărat mare i-a aparținut lui Staicu (min. 19), dar atacantul păstrat în primul 11 nu l-a putut învinge pe același portar al vizitatorilor după ce Poparadu a recuperat din picioarele adversarilor balonul și l-a servit ideal pe fostul atacant al argeșenilor. Peste două minute Pirtea, de la oaspeți, a încercat să-l surprindă pe Dur-Bozoancă cu un balon deviat, dar tânărul sosit de la Viitorul a fost pe fază. Acțiunea decisivă a jocului i-a aparținut lui Deian Sorescu (foto, jos). Mijlocașul din bandă a preluat cu capul o minge filtrată de Staicu și a pătruns nestingherit până în careu, de unde a plasat balonul în plasa de la bara opusă. 1-0 a fost și scorul pauzei. În partea a doua ”Băieții în ghete” au ridicat piciorul de pe accelerație iar Mioveniul a ”urcat” cu doi atacanți în terenul advers. Marile șanse au fost împărțite. Bădăuță (58 și 71), respectiv același Pirtea (75) și Burnea (84), au fost mai aproape de gol, pentru argeșeni. Câteva mingi aruncate în careu au mai dat emoții suporterilor bănățeni dar Dur-Bozoancă a fost sigur la debut. Mai mult, pe final, vechii druckeri au simțit nostalgie văzându-l în teren, în premieră în acest sezon, și pe veteranul Crișanov.

În urma acestui rezultat ASU Politehnica urcă până pe locul 4, cu 12 puncte, tot atâtea câte are și Sibiul, următorul adversar în deplasare.

ASU Politehnica Timișoara: Dur-Bozoancă – Motreanu, Mera, Bilia, Taub – Krausz – Sorescu, Poparadu, Predescu (46 M. Stancu), Plămadă (86 Crișanov) – Staicu (57 Bădăuță). Antrenor: Bogdan Andone.

CS Mioveni: I. Croitoru – Tirică (46 Trașcă), Ichim, Gugu, Burnea – Cioc (39 Florescu), Mîrzeanu – Pirtea, Andor, Rădescu (55 Ene) – C. Năstăsie (cpt.). Antrenor: Florin Marin.

Bogdan Andone, indicații din tribună

Antrenorul lui ASU Poli a fost mulțumit de victoria de azi și de faptul că, în sfârșit, echipa sa nu a luat gol, apreciind astfel evoluția lui Cosmin Dur-Bozoancă.

În mod inedit tehnicianul gazdelor a privit jocul de pe o schelă deoarece a fost suspendat după ce ar fi ”aruncat” vorbe grele arbitrului Denis Haidiner la jocul cu Metaloglobus. Tehnicianul alb-violeților va rata și meciul de la Sibiu.

”Este o victorie foarte foarte importantă. Sunt puncte foarte importante, cu o echipă puternică a campionatului, o echipă grea, cu experiență. Au dovedit că meciul de acasă cu Pandurii a fost un accident. Mă bucur foarte mult că nu am primit gol, ceea ce nu s-a întâmplat în meciurile trecute. Nu trebuie să marchezi trei goluri ca să câștigi. Mă bucur mult pentru Sorescu, muncește mult la antrenamente”, a declarat Bogdan Andone.

”Am făcut o primă repriză slabă, ASU Poli ne-a fost superioară în primul rând ca atitudine. Am primit un gol cu mare ușurință pe greșeală colectivă. Ne-am revenit în partea a doua dar nu ne-am creat ocazii mari de a înscrie. Îi felicit pe cei de la Poli. Noi ne-am propus să construim o echipă. Se poate spune că s-a resimțit și acel rezultat cu Pandurii”, a spus și Florin Marin, cel care a plecat cu amintiri neplăcute din Banat, pe vremea când pregătea ACS Poli.