Timișoara Saracens se simte bine în Continental Shield. Campioana României a învins-o...

Timișoara Saracens se simte bine în Continental Shield. Campioana României a învins-o pe CDUL la Lisabona

0

Campioana României de rugby leagă succesele la nivel european. După victoria de acasă cu Petrarca Rugby săptămâna trecută, Timișoara Saracens s-a impus astăzi fără probleme pe terenul portughezilor de la CDUL, scor 45-10. Jucătorii pregătiți de Matt Williams au marcat nu mai puțin de șapte eseuri la Lisabona.

Bănățenii au avut parte de un meci mai ușor decât cel precedent, cu italienii de la Petrarca. Hunt a deschis scorul după trei minute de joc iar Manumua a transformat pentru 7-0. După un sfert de oră avantajul s-a dublat în urma eseului înscris de Rădoi și prin bonusul adus de același Tevita Manumua. Mai mult, după un atac mai consistent al gazdelor avea să vină după recuperare și reușita căpitanului Valentin Popârlan. La 21-0 gazdele au reușit primul lor eseu, prin Goncalo Foro, fără transformare.

Iar scorul la pauză l-a stabilit tot un component al oaspeților. Doyle a marcat al patrulea eseu al Timișoarei, asigurând punctul bonus ofensiv iar același Manumua nu a greșit execuția cu piciorul.

Jocul de pe Estadio Universitario s-a reluat de la 28-5 pentru campioana României. După o perioadă fără evenimente importante CDUL reușește să se apropie pe tabelă, dar doar temporar. Căci cuplul Leiatua – Manumua de această dată duce tabela la 35-10 în favoarea Timișoara Saracens. După această reușită antrenorul Matt Williams a efectuat mai multe modificări. Dar cei care aveau să marchezeau fost tot bănățenii. Chiar printr-un om de pe bancă: Florin Popa. Fără transformare scorul devenea 40-10. Pe final timișorenii au evoluat în inferioritate numerică după cartonașul galben văzut de Manumua. În ciuda acestui aspect partida s-a încheiat upă ce un alt nou intrat, Sabău, a marcat eseul care a stabilit și scorul final: 45-10.

Timișoara Saracens are teoretic un meci mai greu în următoarea etapă din Continental Shield, când va primi pe 9 decembrie replica italienilor de la Pataro Rugby Calvisano.

CDUL Lisabona: Graham, F. Conceicao, Martson, G. Foro, Abecassis, Belo, Madeiros, D. Foro, Sovea, Grikh, Lino, Girao, Appleton, Simoes. Rezerve: Melo, Madaleno, Mussolo, A. Sousa, McSullea, F. Bastos, Baptista, Noronha. Antrenor: Jack Farrer.

Timișoara Saracens: Simionescu, Helu, Manumua, Umaga, Tangimana, Hunt, Rupanu, Badiu, Rădoi, Pungea, Popârlan (cpt.), Drenceanu, Doyle, Morrison, Stewart. Rezerve: Sabău, Mariș, Doge, Mureșan, V. Rus, Iștoc, Fl. Popa, Leiataua. Antrenor: Matt Williams.