ASU Politehnica a câștigat pe terenul Ripensiei în derby-ul Timișoarei în B....

ASU Politehnica a câștigat pe terenul Ripensiei în derby-ul Timișoarei în B. Spectacol pe dâmb făcut de fanii viola FOTO & VIDEO

0
<

div class="press-in-article" style="margin-left: auto; margin-right: auto; text-align: center; margin-top: 5px; margin-bottom: 5px; " id="press-1871035902">

ASU Politehnica a ieșit fericită de pe micuța arenă a cartierului ”Ciarda Roșie”. Derby-ul Timișoarei din Liga a II-a a avut multă încrâncenare, dar și o formație mai lucidă, cea alb-violetă. Carol Taub și Raul Krausz au semnat reușitele victoriei cu 2-0 a ”Băieților în ghete”. Aceștia au fost încurajați frenetic de la peluza ”naturală” a stadionului Ripensiei.

”Ripi” a avut primele șanse mari în derby-ul Timișoarei. După nici două minute Mediop scapă singur cu Dur-Bozoancă, dar șutează pe lângă poartă. Tot el a amenințat la faza următoare, dar balonul s-a dus și mai departe de țintă. ASU Poli a presat, dar a fost extrem de imprecisă din careu. După zece minute de joc Plămadă nu reușește să reia din fața porții iar, după mai multe lufturi, vine și deschiderea scorului, după o ”liberă”. În minutul 26 Ignea mișcă un balon pentru Taub și fundașul stânga prinde un șut de zile mari: bară-gol, fără șanse pentru Rădulescu. În minutul 38 putea fi 2-0 pentru oaspeți, dar Predescu reia o minge care atinge un adversar și iese doar corner. Spre satisfacția galeriei viola în minutul 42 Mediop nu poate profita de o eroare, așa că ASU Poli a rămas cu avantaj la cabine.

La reluare alb-violeții par că prind aripi. Sorescu însă nu mai găsește plasa precum cu Miroslava (min. 50). În minutul 56 jocul se întrerupe din cauza fumului venit dinspre dâmbul ocupat de Peluza Sud. După perdeaua de fumigene tot elevii lui Andone sunt mai lucizi. Lui ASU Poli îi este refuzat un gol în minutul 63 pentru un fault la portar, dar peste doar un minut vine ”libera” lui Sorescu, convertită în gol cu capul de hotărâtul Krausz. 0-2 și bucuria continuă pentru tabăra alb-violetă. Ripensia a luptat apoi pentru a marca măcar golul de onoare într-un duel mai încrâncenat ca orice alt joc de campionat. Lovitura liberă din minutul 74 executată de Călin Toma lovește însă tranversala. Dur-Bozoancă se opune și șutului lui Tudor cu zece minute înainte de final. Tabela rămâne neschimbată în ciuda presiunii roș-galbene.

Astfel, ASU Poli obține victoria de care avea nevoie și i-a bucurat pe sutele de suporteri care au vizionat jocul practic din afara arenei. ”Ripi” suferă în continuare: zece meciuri la rând fără succes în B.

UPDATE Dunărea Călărași a remizat la Târgoviște, astfel că ”Băieții în ghete” s-au apropiat la șase puncte de locul 3.

Ripensia Timișoara: I. Rădulescu – Ad. Popa (cpt.), Stoi, M. Toma, Apro, C. Toma –  Ad. Ungureanu (55 Bobină), Laur. Tudor, Zaluschi (84 Mânecan) – Dumiter (75 Matiș), Mediop. Antrenor: Radu Suciu

ASU Politehnica: Dur-Bozoancă – Motreanu, Mera (cpt.), Bilia, Taub – Krausz, A. Ignea, C. Predescu (82 Coadă) – Ghinescu, I. Plămadă (90+2 Staicu), Sorescu. Antrenor: Bogdan Andone