Derby cu miros de bălegar: Fotbalul a trecut în planul 2 la...

Derby cu miros de bălegar: Fotbalul a trecut în planul 2 la primul UTA – Poli fără galerii. „Băieții în ghete” s-au retras de pe teren în repriza a doua FOTO

0
<

div class="press-in-article" style="margin-left: auto; margin-right: auto; text-align: center; margin-top: 5px; margin-bottom: 5px; " id="press-2126209369">

Ceea ce trebuia să fie unul dintre puținele jocuri-spectacol din B s-a transformat într-un duel mut undeva sub poalele Cetății Șiriei. Decizia conducerii clubului UTA ca fanii timișoreni care și-au luat bilete suplimentare să nu intre pe arenă s-a întors și împotriva gazdelor. Derby-ul Vestului a ajuns astfel fără nicio galerie pe „Otto Greffner”. Doar din când în când pe parcursul primei părți s-au auzit înjurăturile ultrașilor arădeni, de după gard, adresate conducătorilor Codru Grădinariu și Alexandru Meszar.

Startul partidei a fost întârziat intenționat de către fotbaliștii timișoreni deoarece galeria alb-violetă nu a fost lăsată pe arenă. După șapte minute s-a jucat și fotbalul, dar într-o atmosferă falsă, mai degrabă amicală în comparație cu alte Poli – UTA.

Pe finalul primei reprize ASU Poli a ratat un penalty prin Sorescu. 0-0 a rămas scorul la pauză, după o ocazie imensă a lui Scutaru, care nu a reușit să reia în plasă de la doar un metru. La reluare, după câteva minute, echipa alb-violetă a părăsit terenul, la solicitarea suporterilor ținuți în țarc de jandarmi, printre casele localnicilor din Șiria, deși aveau bilet.

UTA: Bodea – D. Dan, R. Iuga, Mih. Roşca, Burlă – Al. Manea, Jorza – Prună (54 Stahl), Buia, Hlistei – Curtuiuş (cpt.). Pe bancă: Barna – Dinculescu, D. Lazăr, A. Iuga, Stahl, D. Popa, D. Toma. Antrenor: Cristian Todea.

ASU Politehnica: Dur-Bozoancă – Bilia, Mera (cpt.), Scutaru, Taub – Krausz, Lazea – Motreanu, A. Ignea, Sorescu – I. Plămadă. Pe bancă: Dascălu – V. Nicolae, Giuricici, Schieb, Coadă, Poparadu, Ghinescu. Antrenor: Antonio Foale.