Franţa a câştigat Campionatul Mondial de Fotbal după ce a învins Croaţia...

Franţa a câştigat Campionatul Mondial de Fotbal după ce a învins Croaţia în finala de la Moscova

0

Naţionala de fotbal a Franţei a devenit campioană mondială pentru a doua oară după succesul din Rusia. Formaţia pregătită de Didier Deschamps a învins în finala turneului CM 2018 revelaţia Croaţia, scor 4-2 (2-1).

Francezii au deschis scorul pe arena Luzhniki în faţa a 78.011 spectatori.

În minutul 18 Griezmann a executat o lovitură liberă iar mingea a fost deviată în propria poartă de Mandzukic. La această fază Pogba se afla într-o poziţie suspectă de ofsaid rămasă nesancţionată. Croaţia a egalat peste zece minute prin execuţia lui Ivan Perisic. La pauză avea să fie însă 2-1 pentru naţionala „Cocoşului galic” după o altă fază controversată. În minutul 38 Griezmann a înscris dintr-un penalty dictat în urma unei decizii VAR. Perisic atingând balonul cu mâna în careul lui Subasic.

La reluare Franţa s-a distanţat în urma reuşitelor lui Pogba (min. 59) şi Mbappe (65). Ambii marcând cu şuturi din afara careului. Croaţii au mai punctat o singură dată. În minutul 69, când Mandzukic a profitat de eroarea lui Lloris.

Meciul a fost arbitrat de argentinianul Nestor Pitana. A fost pentru prima dată când croaţii au atins finala turneului final al Campionatului Mondial. Franţa a mai câştigat Cupa Mondială în 1998, când a fost ţara gazdă.

Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez   – Pogba, Kante (N’Zonzi 55)    – Mbappe, Griezmann, Matuidi (Tolisso 73) – Giroud (Fekir 81). Antrenor: Didier Deschamps.

Croaţia: Subasic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic (Pjaca 82) – Rakitic, Brozovic – Rebic (Kramaric 71), Modric, Perisic – Mandzukic. Antrenor: Zlatko Dalic.