SCM Politehnica, succes cu CSM Bucureşti doar pentru prestigiu

0

SCM Politehnica a câştigat din nou in faţa trupei din Capitală in acest sezon, in ciuda absenţelor şi a lipsei obiectivului in acest joc pentru bănăţeni.

A fost 34-31 cu CSM Bucureşti după un meci controlat in mare parte de alb-violeţi.

Timişorenii, fără Sadoveac, Dragas sau Şania, au avut şi +7 in prima repriză, incheiată cu scorul de 21-16. Jucătorii pregătiţi de Pero Milosevic reuşind să creeze şi spectacol prin câteva finalizări deosebite.

In partea secundă oaspeţii au revenit treptat pe tabelă şi s-au aflat la doar un gol dinstanţă in minutul 41. CSM-ul avea nevoie de cel puţin un egal pentru a nu risca să piardă locul in finala mică. Dar Poli a condus din nou la o diferenţă confortabilă cu cinci minute inainte de final (33-27). Succesul gazelor nu le-a periclitat insă situaţia bucureştenilor la incheierea Seriei A, căci aceştia au rămas pe locul 2 graţie remizei dintre Călăraşi şi Dobrogea Sud, câştigătoarea grupei.

SCM Poli va mai lupta in acest sezon doar pentru clasarea finală, urmând să joace cu CSM Focşani pentru locul 7.

SCM Politehnica (marcatori): Orbovic 10 goluri, Pribanic 9, Marjanovic 5, Fenici 4, Milosevic 3, Cîmpan 3