SCM Timişoara a „închis” seria cu Dinamo după al doilea joc. „Leii”...

SCM Timişoara a „închis” seria cu Dinamo după al doilea joc. „Leii” vor lupta pentru locul 5 la finele ediţiei 2018-19

0

SCM Timişoara a învins-o pe Dinamo şi în jocul 2 din grupa 5-8. „Leii din Banat” s-au impus azi pe terenul bucureştenilor, scor 91-76, şi au închis seria disputată în sistemul cel mai bun din trei jocuri.

În finala pentru locul 5 alb-violeţii vor înfrunta câştigătoarea dintre Piteşti şi Steaua.

După succesul categoric de acasă, scor 115-87, „leii” s-au impus destul de uşor şi în deplasare cu alb-roşii. Primul sfert a fost câştigat cu 28-20 de către oaspeţi. La pauză ecartul era de doar şase puncte, 40-46, dar timişorenii şi-au adjudecat la pas următoarele două pătrimi: cu 24-21, respectiv 21-15.

Cel mai bun marcator al jocului a fost Sherwood Brown, cu 26 de puncte, realizator al unui double double prin cele 11 recuperări totalizate. Ceilalţi realizatori ai SCM-ului au fost: Pesakovic 17 puncte, Komatina 17, Randolph 15, Baciu 7, Stojadinovic 7, Diculescu 2. Tânărul Marcu Badiu (doar 18 ani) a fost coşgheterul gazdelor, cu 23 de puncte.

SCM Timişoara va înfrunta în lupta pentru locul 5 pe BCMU FC Argeş Piteşti sau Steaua Bucureşti, cele două se află la egalitate după primele întâlniri (scor 1-1).