SCMU Craiova a câştigat prima rundă de la Timişoara. Oltenii au devenit...

SCMU Craiova a câştigat prima rundă de la Timişoara. Oltenii au devenit favoriţi la calificare în seria cu SCM

0

„Leii din Banat” le-au dat practic înapoi celor din Bănie victoria obţinută la Craiova în primele două întâlniri din sferturile play-off-ului. SCM Timişoara a cedat prima întâlnire de pe teren propriu cu SCMU, scor 78-90, şi oltenii au devenit astfel favoriţi la calificare.

Primul sfert a fost acontat la limită de gazde, scor 23-22. La jumătatea întâlnirii oltenii au fost însă cei în avantaj: 44-46. Mai mult, după sfertul al treilea ecartul a crescut la patru puncte în favoarea oaspeţilor (62-66).

Sfertul 4 era deschis şi „leii bănăţeni” chiar au reuşit să revină pe tabelă, egalând la 76-76 prin Randolph.

Din acest moment însă „leii craioveni” au avut un parţial excelent de 12-0 prin care au tranşat întâlnirea de azi.

Jocul 4 al seriei „cel mai bun” din cinci partide are loc vineri, de la ora 18.00, tot în Sala „Constantin Jude”. Craiova are şansa să tranşeze calificarea, dacă nu, meciul 5 va avea loc pe terenul ei, luni, 6 mai.

Cei mai buni marcatori ai „leilor” au fost Nikola Pesakovic şi Dragoş Diculescu, ambii cu 16 puncte marcate. Ceilalţi realizatori ai SCM-ului au fost: Komatina (8 puncte), Vukosavljevic (9), Brown (9), Coconea (3), Randolph (11) şi Stojadinovic (6). De partea cealaltă cei mai buni realizatori ai alb-albaştrilor şi totodată ai partidei au fost: Porter Troupe şi Morris Curry, cu câte 22 de puncte fiecare. Gajovic, de la oaspeţi, a realizat un double double, prin 20 de puncte şi 11 recuperări realizate.