div class="press-in-article" style="margin-left: auto; margin-right: auto; text-align: center; margin-top: 5px; margin-bottom: 5px; " id="press-340032670">
Cel mai amplu festival mondial de folclor din România, Festivalul Inimilor, va aduce la Timişoara, între 3 şi 7 iulie, artişti şi ansambluri din 12 ţări, care vor oferi în fiecare seară, de la ora 19.30, spectacole la teatrul de vară din Parcul Rozelor. Festivalul, ajuns la cea de-a XXX-a ediţie, e primul eveniment din România înscris în Calendarul Internaţional de Organizare a Festivalurilor Folclorice şi a ajuns cunoscut pe întregul mapamond, datorită miilor de artişti veniţi, de-a lungul anilor, de pe toate continentele.
Programul festivalului este următorul:
Miercuri, 3 iulie 2019, ora 19.30 – Parcul Rozelor
Spectacol susţinut de:
Ansamblul „Cununița” – Arad
„Krida Budaya” – Indonezia
Ansamblul „Bihorul” – Oradea
Ansamblul Profesionist “Banatul” – Timișoara
Grupo Folklorico Alto Aragon – Spania
Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului” – Sibiu
Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului” – Târgu-Jiu
Joi, 4 iulie 2019
ora 18.30 – Catedrala Ortodoxă Mitropolitană
Parada portului popular, defilare pe traseul: Catedrală – Operă – Catedrală – Parcul Rozelor
ora 19.30 – Parcul Rozelor
Cuvântul de salut al oficialităților
Spectacol susţinut de:
Ansamblurile de călușari „Murguleţul” din Potcoava și „Junii Căluşari” din Sârbii Măgura, jud.Olt
Ansamblurile germane „Warjascher Spatzen” – Variaș și „Hatzfelder Pipatsche” – Jimbolia, jud. Timiș
Ansamblul „Cununa Timișului” – Ghiroda, jud. Timiș
„Les Zachéos” – Elveția
Ansamblul „Semenicul” – Reșița
AKUD Mladost – Timișoara
Ansamblul Folcloric Naţional „Transilvania” – Baia Mare
Professional Ensemble „Pazardzhik” – Bulgaria
Ansamblul Artistic Profesionist „Mureşul” – Tg.Mureș
Compañía Artistica Manglares – Columbia
TSU – Flying Georgians – Georgia
Vineri, 5 iulie 2019, ora 19.30 – Parcul Rozelor
Spectacol susţinut de:
Ansamblul „Timișul”- tineret – Timișoara
Ansamblul „Lugojana” – Lugoj
Panghat Performing Arts Group – India
Ansamblul „Doina Timișului” – Timișoara
Orchestra „Barbu Lăutaru” – Republica Moldova
Ansamblul „Marțișorul” – Cluj Napoca
Izmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü (AegeanFolk ) – Turcia
Ansamblul „Branko Radičević” – Serbia
Ansamblul Timișul – Timișoara
Sâmbătă, 6 iulie 2019, ora 19.30 – Parcul Rozelor
Spectacol susţinut de:
Ansamblurile reunite maghiare: Szeged Tancegyttes – Ungaria, „Eszterlanc” – Timișoara, „Csűrdöngölő” şi „Szederinda” din Tormac, jud.Timiș
„Les Zachéos” – Elveția
Panghat Performing Arts Group – India
Grupo Folklorico Alto Aragon – Spania
„Krida Budaya” – Indonezia
Izmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü (AegeanFolk) – Turcia
Professional Ensemble „Pazardzhik” – Bulgaria
Orchestra “Barbu Lăutaru” – Republica Moldova
TSU – Flying Georgians – Georgia
Compañía Artistica Manglares – Columbia
„Branko Radičević” – Serbia
Duminică, 7 iulie 2019
ora 11.30 – Muzeul Satului Bănăţean – Spectacol susţinut de formaţiile participante la festival
ora 19.30 – Parcul Rozelor
Spectacol susţinut de:
„Iorgovanul” – Șimand, jud.Arad
Panghat Performing Arts Group – India
„Les Zachéos” – Elveția
„Krida Budaya” – Indonezia
Grupo Folklorico Alto Aragon – Spania
Grup participanți la seminarul de folclor
Izmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü (AegeanFolk ) – Turcia
„Pazardzhik” – Bulgaria
Orchestra „Barbu Lăutaru” – Republica Moldova
„Branko Radičević” – Serbia
Compañía Artistica Manglares – Columbia
TSU – Flying Georgians – Georgia
„Timișul” – Timișoara
Intrarea la spectacole este liberă.