Victorie categorică pentru Timișoara Saracens în primul meci oficial al sezonului. Bănățenii...

Victorie categorică pentru Timișoara Saracens în primul meci oficial al sezonului. Bănățenii au învins Universitatea Cluj în Cupa României

0

Rugbyștii de la Timișoara Saracens a început cu o victorie clară noul sezon, învingând cu bonus ofensiv Universitatea Cluj, scor final 40-3, în prima etapă a Cupei României.

Meciul s-a disputat pe stadionul „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca.

Echipa bănățeană a încheiat prima repriză cu un avantaj confortabil, 26-0, puncte adunate prin eseurile înscrise de Luke Samoa, Moa Maliepo (două) și Vlăduț Popa, ultimele trei transformate de Luke Samoa. În repriza a doua, gazdele au reușit singurele lor puncte din lovituri de penalizare, urmate de două eseuri ale „leilor” timișoreni, unul semnat Marius Simionescu, cel de-al doilea Andrei Rădoi. Primul eseu al reprizei a doua a fost transformat de Luke Samoa, iar cel de-al doilea de către tânărul Dănuț Jipa.

Următoarea partidă pentru Timișoara Saracens va fi tot în Grupa A a Cupei României și tot în deplasare, sâmbăta viitoare, cu CSM Știința Baia Mare.

Sursa foto: Facebook / Timișoara Saracens Rugby Club